таг: лестер

Што побарал газдата на Лестер од Раниери на првата нивна средба

Шриваданапрабха беше претседател во англискиот фудбал со најтешко презиме за изговарање, но сепак скромен и тивок човек кој ги урна стереотипите на недопирлив газда. Тој се дружеше со навивачите и го бараше минимумот од тренерот. Повеќе

Како се случи катастрофата со хеликоптерот во која загина газдата на Лестер

Хеликоптерот на тајландскиот милијардер Вичај Шривадханапрабха се урнал веднаш по полетувањето од „Кинг Пауер“ стадионот каде газдата редовно слетуваше да го гледа клубот на кој му ја донесе историската титула. Повеќе

Ако не па Кариус да го вратат

Со головите на Мане и Фирмино, Ливерпул го совлада Лестер и ја запиша четвртата победа на четири меча во Премиер лига. Но мечот остана во сенка на кардиналната грешка на астрономски скапо платениот голман на Ливерпул, Бразилецот Алисон. Повеќе

Кој ти е овој прием бе дечко?

Го знаете ли вие репрезентативецот на Мали по име Фусеини Диабате? Епа има 22 години, игра во среден ред за Лестер и знае крајно безобразно да ја прими топката, па и појако од Марсело. Повеќе

Клизачите на Њукасл

Со головите на Шелви и Перез, Њукасл го победи Лестер 1-2 на гости и освои важни три бода за продолжение од сезоната. Се бореа како ѕверови а се гледа дека тренирале и лизгачки стартови. Имаа пет во еден противнички напад. Повеќе

Исповед на полицаец кој се инфлитрирал меѓу хулигани на Милвол

Најпознатите филмови за навивачи во Англија често земале инспирација од ликот на Џејмс Бенон, човек кој цели три години работел како таен агент меѓу хулиганите за што морал да се однесува каков нив. Во еден момент многу ја засакал дружбата, но служба е служба. Повеќе

Лестер за некого мајка, за Марез маќеа

Во последниот ден од трансфер преодниот рок Ријад Марез неочекувано можеше да премине во Манчестер Сити кој даваше еден куп пари, но Лестер одби. Повеќе

Како помина дебито на ВАР во англискиот фудбал

Натпреварот меѓу Лестер и Флитвуд Таун влезе во историјата на англискиот фудбал, откако за прв беше употребена најновата технологија во фудбалот. Повеќе

Новиот јунак на „Олд Трафорд“ кој Фергусон го претскажа пред 6 години

Некогашното дете од школата на Манчестер Јунајтед денес го носи целиот прв тим во моменти кога на соиграчите не им оди баш најдобро. Го ашкаа по позајмици во втора лига за да се врати на „Олд Трафорд“ како зрел играч спремен за настап на Мундијалот 2018. Повеќе