таг: косово

Македонецот со труба и Ѓоковиќ со песна ги растревожија Косоварите

Откако тениската репрезентација на Србија го освои новиот АТП Куп по триумфот над Шпанија со Надал во финалето, Ѓоковиќ и колегите запеале неколку песни од кои една посебно ги нанервирала косовските претставници. Повеќе

Косово пред драконска суспензија, Македонија добива нов противник?

Според хрватскиот портал Индекс.хр, УЕФА и ФИФА би можеле да ја суспендираат косовската фудбалска федерација, поради сериозно мешање на политиката во овој сојуз, што експлицитно се санкционира од двете кровни фудбалски организации. Повеќе

Дојди на два пати да се пробаш со батко ти Рашфорд

Селекцијата на Косово помина далеку полошо дома, отколку на гостувањето во Англија. Таму 4:3, дома 0:4. а најмногу во игра еден на еден го окрка овој дефанзивец во дуел со Рашфорд. Повеќе

Косово може да оди на Европско, а некои земји домаќини не го признаваат како држава

Покрај Финска која пријатно ја изненади европската фудбалска јавност, ништо помалку труд не вложија ниту фудбалерите на Косово, една од последните членки на ФИФА и УЕФА која не е признаена од неколку земји домаќини на Евро 2020. Повеќе

Мрме, еве покрај кого ќе стоиш во март догодина

Бернар Шаланд е Швајцарец кој успешно ја води репрезентацијата на Косово. Успеа неколку месеци да нема пораз, да ѝ даде 3 гола на Англија среде „Вембли“ и 20 минути да го делат од голема шанса за историски пласман на Европско првенство 2020 (ќе им требаше бод со пласираната Англија во недела). Сега ги чека дуел со Македонија во плејофот од Лига на нации, на 22 март 2020 година. Повеќе

Црногорската химна исвиркана на Косово

И покрај тоа што претседателот на Црногорската фудбалска федерација, легендарниот Дејан Савичевиќ пред мечот Косово - Црна Гора од квалификациите за Евро 2020, го посети гробот на некогашниот прв човек на фудбалскиот сојуз на Косово Фадиљ Вокри, и покрај тоа што Црна Гора меѓу првите го призна Косово како независна држава, сепак во Приштина им се исвирка химната на „соколите“. Повеќе

Англиски џандар со кече

Во земја каде што е доста зезнато за непослушните навивачи, оние гостинските од Косово поминаа не добро, туку супер. Му ја дрпнаа капата на џандарот кој скроз неочекувано им врати на идентичен начин. Повеќе

Абе Косовариве стварно биле опасни

Ај тоа што поведоа против една Англија уште по 35 секунди и успеаа да им шибнат три гола, него внимавајте каква акција им одиграа. Мирно, паметно и без паника излегоа од високиот пресинг, па уште направија и шанса за гол. Повеќе

Од чија си бе ти пријателе?

Фасцинантно од синоќешните квалификациски натпревари е што Косово успеа на Англија да и даде три гола и тоа на гости. Поведе во 37 секунда, ама затоа до крај на прво прими пет, а во второ даде уште два за конечни 5:3. Автоголот што си го даде е како за во градинка. Повеќе