таг: косово

Англиски џандар со кече

Во земја каде што е доста зезнато за непослушните навивачи, оние гостинските од Косово поминаа не добро, туку супер. Му ја дрпнаа капата на џандарот кој скроз неочекувано им врати на идентичен начин. Повеќе

Абе Косовариве стварно биле опасни

Ај тоа што поведоа против една Англија уште по 35 секунди и успеаа да им шибнат три гола, него внимавајте каква акција им одиграа. Мирно, паметно и без паника излегоа од високиот пресинг, па уште направија и шанса за гол. Повеќе

Од чија си бе ти пријателе?

Фасцинантно од синоќешните квалификациски натпревари е што Косово успеа на Англија да и даде три гола и тоа на гости. Поведе во 37 секунда, ама затоа до крај на прво прими пет, а во второ даде уште два за конечни 5:3. Автоголот што си го даде е како за во градинка. Повеќе

Треба ли Македонија да се подзаплаши од серијата на Косово?

Комарџиската страна Бет365 излезе со еден скроз неочекуван, па ќе речеме и шокантен твит. Нашиот северен сосед кој до вчера не беше дел од ФИФА и УЕФА, да ти има подобра низа на резултати од дури шест светски фудбалски велесили. Повеќе

Којзнае кој му е пасвордот на Тачи
100 размени на територии по туѓ грб не болат

По повеќе од деценија војни тука и деценија судења во Хаг, уредничкиот колегиум на Фајненшл тајмс иднината на Србија и Косово ја гледа во етнички чисти територии кои би се добиле со размена на територии меѓу двете страни, што е токму точката од која воопшто почнаа сите злотвори на овие простори. Повеќе

Косоварите собираат пари да ја платат казната на Шаќири и Џака

Иако се најавуваше дека ФИФА ќе ги казни Гранит Џака и Ѓердан Шаќири со неиграње натпревари на Светското, сепак се решија само парично да ги казнат фудбалерите кои имаат потекло од Косово а играат за Швајцарија. Повеќе

Три билборди ВО Приштина

Инспирирани од кандидатот за Оскар, косовскиот Хавеит колектив закупува 3 билборди пред седиштето на косовската полиција во Приштина. Повеќе

Сити не го заборави 21-годишниот Косовар кој заврши кариера

За да не се повтори трагедијата на унгарскиот талент од Бенфика или Камерунецот кој играше за „Граѓаните“, лекарите го предупредиле малиот Синан од Призрен да ја прекине фудбалската кариера иако талентот го одведе во гигантот Манчестер Сити. Повеќе