таг: холандија

Најпознатото дете навивач на Феенорд и оваа стара слика сега добија нова димензија

Често родителите се решаваат да ги крстат своите деца во чест на некои нивни идоли, миленици или херои. Во 2000-те години во Франција имаше голем бран на деца кои го добија името Зинедин, по јунакот кој на Французите им донесе многу радости. Повеќе

Дали Холандија станува нарко-држава?

Не сме Мексико, ама ги имаме сите симптоми на нарко-држава, изјавува првиот човек на најголемиот полициски синдикат во Холандија. На растечката вознемиреност во земјата претходеше убиство на 44-годишен адвокат во Амстердам, сред бел ден, пред жена му. Повеќе

Еклатантен пример зошто Холандија е друг свет

Марко Ван Бастен, жива легенда на холандскиот фудбал, еден од најголемите после Јохан Кројф, во едно студио каде работи како стручен коментатор, од само нему познати причини рекол: „Зиг Хајл“, познатиот нацистички поздрав. Го суспендираа од работа, му одбија плата, го избришаа од ФИФА20. Повеќе

8,5 години затвор за олимписката атлетичарка која шверцаше 52 кг дрога

Холандската атлетичарка Мадија Гафур во јуни годинава беше уапсена во Германија откако ѝ пронашле 52 килограми дрога. Судот ја прогласил за виновна и ја осудил на 8 ипол години затвор. Повеќе

Одвратни Холанѓани

Во очигледен пример на неефикасност и колапс на државата, на холандските власти во последен момент им текнува дека треба да поправат еден дел од патната инфраструктура во Амстердам (6 автомобилски ленти, две помошни и пруга), па целата работа ја завршуваат на брзање во рок од 3 и нешто денови. И сега ние со кој образ да му го пуштиме видеово на кратерот кај нас на улица со кој заедно старееме цело ова време? Одвратни Холанѓани. Повеќе

Светската шампионка во гимнастика која отиде во порно индустријата

На почетокот на 2000-те години, холандската гимнастика била посилна од кога и да е. Главна ѕвезда на овој спорт во Холандија беше Верона ван де Лер - светска шампионка и повеќекратен освојувач на медали на европските првенства. Повеќе

Зошто музеј во Амстердам ќе престане да го користи терминот „холандско златно доба“?

Во 17 век Холандската република станала светска сила, а нејзината просперитетна економија придонела за процут на уметноста и културата. Тоа било ера на еден Спиноза и Хигенс, на Рембрант и Вермер, која историчарите долго време ја нарекуваа „златно доба“ на земјата. Но еден холандски музеј реши да престане со оваа практика. Повеќе

Летото е идеално време за „никсен“

Имавме слушнато за данското „хиге“, она кога си седиш дома и толку ти е фино и удобно што никаде не ти се излегува. Швеѓаните пак го имаат „лагом“ - концепт кој советува на сè во животот да му се пристапува со умереност. Но сега во тренд е холандски збор, кој означува правење н-и-ш-т-о. Лајк. Повеќе

50 години холандски велосипедски отпор кон автомобили