таг: готвење

Напредна школа на готвење: ножеви и сецкање
Како би изгледало кога славни режисери би снимале видеа со рецепти?

На јутјуб каналот #FoodFilms на Дејвид Ма минатата година почна серија видеа во кои упатства за подготвување на вообичаени јадења се спојуваат со специфичен визуелен стил на некој од познатите режисер. До сега има четири, и сите се супер. Повеќе

Правење скара со Хомер

Древните епови се толку „густи“ со нарации, ликови и настани што нудат неверојатни опции за нивно толкување и црпење податоци за начинот на живот во време кога биле кажувани и запишувани. Така, „Илијадата“ може да се чита и како готвач, тврди еден нејзин истражувач. Повеќе

Учиме да сецкаме
4 потези со нож што треба да ги знае секој готвач
Пет основни фори за готвење од Гордон Ремзи

- Како да исецкаш кромид.
- Како да свариш ориз.
- Како да ја отстраниш кожата и коските од риба.
- Како да наостриш нож.
- Како да свариш шпагети.

Не, не знаеш како! Повеќе

Митот за лесно и брзо готвење

Амазон има над 8.000 наслови во делот за рецепти за брзо и лесно готвење, Џејми Оливер во 2011-та издаде книга со 30-минути рецепти, па за некоја година тајмингот го намали на 15, и сето ова се базира илјадници рецепти кои претпоставуваат дека секој дома има направено и чува замрзнат пилешки бујон, или дека има резерва од калабријански зејтин со чили. Повеќе

Имигрантот кој одби да готви за Трамп

Светски познатиот готвач од шпанско потекло Хозе Андрес се соочува со повеќемилионска тужба откако одби да готви во хотелот на Доналд Трамп после негоите навредливи коментари за Мексиканците. Повеќе

Мајка на годината

(По машки искуства) Како дете кога седиш дома во недела на ручек и ѝ мрчиш на мајка ти околу тоа како не ти се свиѓа јадењето, стандардното спуштање од другата страна е - ќе ја видиме твојата што ќе готви. Веројатно сите кога го кажуваат ова, мислат женава ќе ви се падне. Бонус: следи го малиот во позадина. Повеќе