таг: германска фудбалска федерација

Кој му к бизнис на Филип Лам, легендарниот капитен на Баерн и Германија

За бизнис потешкотиите на некогашниот сјаен десен бек на Баварците кои освои Лига на шампиони, Светско првенство, Бундеслига, ДФБ Покал и ред други трофеи. Повеќе

Дали го видовте дриблингот на Нојер?

Со головите на Лерој Сане и Марко Ројс, Германија славеше 0-2 во Минск и го преброди гостувањето кај Белорусија ама момент на мечот беше лудо храбриот дриблинг на голманот Мануел Нојер кој веќе ги навикна сите со коцкањето пред свој гол. Повеќе

Шефот на германскиот фудбалски сојуз даде оставка поради непријавен часовник од 6.000 евра

Во германскиот фудбал е бурно време. Рајнхард Гриндел, довчерашниот претседател на Германскиот фудбалски сојуз (DFB), кој го водеше сојузот од 2016-та, дал оставка поради корупциски скандал. Повеќе

Ердоган ќе му биде сведок на свадбата на Озил, Германија разочарана

Фудбалерот на Арсенал го избрал претседателот на Турција за сведок на неговата свадба после што портпаролот на германското канцеларство бурно реагираше: „Разочарување за сите нас ако некој што го носел дресот на репрезентацијата толку долго направи таков избор“. Повеќе

Германците се во агонија - 6 порази во една година

Но и покрај тоа односот на релација федерација - селектор и натаму е мирољубив, со спуштен тон и надеж во подобра иднина. Повеќе

Протест на германски навивачи со пакети овесни снегулки

Како ретко кој во Европа, германските навивачи се борат против лошите појави фудбалот. Така еден навивач на Кајзерслаутерн смислил идеја како да се бори против казната на еден нивен фудбалер. Повеќе

Што сменија Германците по дебаклот на Светското првенство?

Ситуацијата во германската фудбалска репрезентација не била нималку наивна во изминатите неколку месеци. Се појавиле поделби кои придонеле за лоша атмосфера во соблекувалната. Селекторот Лев не направил драстични промени, туку „чепка“ по малку. Повеќе

Во Германија Светското го коментира жена и не ја сакаат баш многу

Клаудија е единствената жена во друштво на машки колеги на Мундијалот во Русија. Мажите тешко можат да се привикнат на тоа оазата да им ја нарушува „некој кој помалку знае за фудбал од нив“, но Нојман добила поддршка. Повеќе

Дел од причините поради кои Германија испадна од Светско

Лев веќе неколку години не ја освежи репрезентацијата. Германија освои злато на Европските првенства до 21 и до 17 години, но ниту еден член на тие талентирани генерации не доби шанса да ги смени индиспонираните Озил, Кедира, Милер и Марио Гомез. Повеќе