таг: германија

Центар за политичка убавина: можен ли е радикален хуманизам?

Колку и да звучи необично, Центар за политичка убавина е назив на група ангажирани уметници, кои себеси сепак не се сметаат ниту за уметници, ниту за активисти, бидејќи за нив ова асоцира на „кликтивисти“, односно на лажни бунтовници. Основан во 2009 од филозофот Филип Руш, Центарот е со седиште во Берлин, а работи со променливи групи волонтери и партнери низ Европа. Повеќе

Германија во квалификации има само два порази од 1934-та година

Од кога се играат квалификации за Светско првенство, вклучувајќи ги и настапите со Западна Германија од 1934-та до октомври 2017-та, Германците одиграле 91 меч: Победиле на 72, ремизирале на 17 а загубиле само два. Дале 282 гола, примиле 67. Највисока победа им е против Кипар 12:0 а најголем пораз од Англија 1:5. Повеќе

Зошто Германците не сакаат економија слична на американската?

На неодамна одржаните избори во Германија од мртвите се врати една партија, чиј харизматичен лидер изгледа и се однесува како американски бизнисмен. Неговата платформа ги поттикнува сограѓаните да станат (дигитални) претприемачи и да се фокусираат на личното богатење. Зошто ваквиот техно-либерализам не поминува масовно кај германските гласачи? Повеќе

Како крајната десница победи во Германија

Технички Меркел го освои 4-от мандат како Канцеларка, ама она што ја потресе тамошната јавност е што крајно десната Алтернатива за Германија стана третата по бројност партија во Бундестагот и прва крајно-десна партија што влегла во германскиот парламент од 1950-те. Повеќе

Олимписки шампион собира пари да учествува на Олимписки Игри 2018

Веќе неколку години сосема солидно функционира пред-олимпискиот краудфандинг на кој многу талентирани спортисти и идни Олимпијци собираат средства за скапите подготовки за едни Олимписки Игри. Пари собира и поранешен Олимписки шампион. Повеќе

Лидл избриша крст од пакување за некој да не се навреди

Линијата грчки прехрамбени производи на Лидл "Eridanous" стандардно е во пакување со слика од православната грчка црква Анастасис на Санторини. Во реалниот свет црквата стандардно е со сина купола и крст, во Лидл светот на корпоративна претпазливост и пресметано угодување, истата оваа црква остана без крст. Повеќе

Дали ЕУ ја има освоено територијата источно од Елба?

Римските императори не се осмелувале да прегазат источно од Елба. Исто и Карло Велики. Векови подоцна, иако е денес река која минува низ една  земја, источно од неа луѓето се поблиски до некогашните идеолошки браќа од комунизмот, отколку од сегашните браќа по националност.  Повеќе

Ќе реагира ли ФИФА на нацистички скандирања од Германците

Во петокот Германија гостуваше кај Чешка во квалификациите за Светско, победи 1-2, но мечот остана во сенка на скандалозното однесување на дел од гостинските навивачи во Прага. Повеќе

Неонацизам на мозок

Неочекувано соочен со неколку векови стариот план за арабизација на Германија, градоначалнички кандидат од германската крајно десна, антиимигрантска партија НПД, вети дека ако биде избран ќе ги укине арапските бројки. Повеќе