таг: фудбалска репрезентација на холандија

Листот кој стариот лисец Куман му го дал на Ван Дајк после што овој даде гол

„Во нашата земја викаат дека Германија секогаш на крај дава гол, а сега Холандија имаше повеќе среќа да израмни на крајот“, вели Роналд Куман кој раскажа како со еден згужван лист успеале да дадат гол и освојат голем бод. Повеќе

Трогателна сцена со судијата на мечот Германија - Холандија

Во последното коло од групата 1 во Лигата А од Лига на нации, Германија и Холандија одиграа фантастичен натпревар во кој гостите во последните секунди од мечот дадоа гол и се пласираа во плејофот од ова натпреварување. Повеќе

Германија првпат во историја не дала гол на три меча по ред
Was ist das?

Репрезентацијата на Холандија со 3:0 ја згроми Германија, најави дека полека се враќа на голема сцена а воедно ја продлабочи кризата на Германците која почна пред Светското. Повеќе

Аплаузи за Весли

Легендарниот фудбалер на Ајакс, Реал Мадрид, Интер и Галатасарај, реши да отстапи место во репрезентацијата на Холандија за помладите и синоќа на мечот против Перуанците за последен пат го облече портокаловиот дрес. Повеќе

Да се случело ова на Балкан, ќе разберевме, ама во Австралија?

Фудбалската федерација на една толку уредена земја во која „тече мед и млеко“ не сакала да ги плаќа помошниците на селекторот Берт Ван Марвејк кој пред осум години стигна до финале на Светско првенство. Повеќе

Како почнала фобијата од летање со авион на Денис Бергкамп
Еднаш возел 2.000 км да игра ЛШ

Кога легендарниот играч на Арсенал конечно прифатил дека ја изгубил битката со големиот страв од летање, сфатил дека се ослободил и тогаш го играше најдобриот фудбал во кариерата. Никој не му замерувал зошто патувал и по 2.000 километри со кола за да игра на гостување. Повеќе

Холандија тргнува од нула во потрага по идентитетот

Освен Ван Дајк од Ливерпул за кого дознавме по богатиот трансфер во Ливерпул, Јаспер Цилесен голманот на Барселона и Бас Дост центарфорот кој игра во Спортинг Лисабон, новата фудбалска репрезентација на Холандија е составена од анонимуси кои треба да ја заживеат „Орање“. Повеќе

Ова ни двајца голмани не го бранат

Стејн Шарс важеше за еден од најталентираните холандски фудбалери од генерацијата ’84. Во 2006-та стана европски првак со Холандија У-21 а еден негов пенал ќе се памети како најнеодбранлив. Уругвај и Холандија играа пријателска во Монтевидео на турнирот наречен Copa Confraternidad. Мечот заврши 1-1 па се прејде на пенали. Повеќе

Како одат заедно фудбалот и алкохолот?

Овие две индустрии речиси отсекогаш оделе рака под рака. Скоро е невозможно некој да не знае за фразата „со пивце да гледаме фудбал“. Од кога датира врската на фудбалот и пивото и каде првпат се рекламирани алкохолни пијалаци на дресовите? Повеќе