Спектаклот Холандија - Украина со 5 гола

Во нашата група синоќа на два меча паднаа 9 гола! Македонија изгуби од Австрија 3-1 а Украина изгуби од Холандија 3:2 и тоа со гол примен во 85’ минута од мечот.

Холандија и Украина го одиграа најдобриот меч во досегашниот тек од Европското, најдобар од аспект на голови, шанси, полу-шанси, неизвесност. Домаќините на „Јохан Кројф“ Арена во Амстердам тргнаа офанзивно како што јавноста бараше од селекторот Де Бур но во првите 45 минути не видовме голови.

Во вториот дел Холанѓаните блеснаа и со голови во 52’ минута на Џини Вајналдум и Воухт Вергхорст во 59-та водеа со убедливи 2-0.

Селекцијата на Андреј Шевченко не падна и тргна во против-офанзива да бара резултат. И упорноста им се исплатеше зошто нивниот најдобар стрелец Јармоленко со прекрасен гол намали на 2-1 во 75’ минута а Роман Јаремчук со глава заби за 2-2 сам четири минути подоцна во 79’.

Сега во нашата група Ц први се Австрија и Холандија со по 3 бода, ние и Украина имаме 0. Во 2. коло кое се игра во четврток. Македонија игра со Украина од 15 часот, а Австрија и Холандија во Амстердам ќе се сретнат од 21 часот.