таг: Франција

Францускиот писател кој шеташе наоколу со жив јастог

Се викал Жерар де Нервал. Живеел во 19 век и бил еден од главните претставници на францускиот романтизам. Неговите дела влијаеле и врз подоцнежните надреалисти. Но не само делата, туку и неговиот начин на однесување - на пример необичниот љубимец кого го шетал врзан за каивче. Повеќе

Франција ќе руши дивоградба од 57 милиони евра

По наредба на францускиот суд булдожерите имаат рок од 18 месеци за да демолираат вила од соништата сместена на југот од Франција. Повеќе

Француски ремек-дела преименувани според црните ликови на нив

Куратори на нова изложба во Париз успеале да дојдат до имињата на моделите кои ги користеле сликари како Мане, Пикасо и Сезан. Повеќе

Франција ќе вади војска на улиците за следното издание на Жолтите елеци

За протестот во сабота, француската влада нареди распоредување на анти-терористички единици на армијата како обезбедување за јавните згради низ земјата. Повеќе

Макрон на патот кон демократски деспотизам

До сега во портфолиото од првиот мандат од владеењето на Макрон има: критика од О.Н. за користење на претерана сила против демонстрантите, предлагање серија закони за потиснување на демонстрациите, растурање дисидентски мрежи, промовирање „официјална вистина“ и потиснување на содржините на социјалните медиуми. Повеќе

Животот пишува стереотипи

Во приватна клиника сред Париз почина 65-годишниот милијардер трговец со дијаманти Ехуд Ланиадо. Причина за смртта е срцев удар, причина за неговото присуство во клиниката Ланиадо би сакал да се проблеми со срцето. Повеќе

Како еден морон со лизгачки старт му ја уништи цела кариера на Абу Диаби

Напален копиљ се спрема да дебитира пред своите навивачи. Тренерот уште толку го остри на 15 минути пред крај: „Влези и покажи од што си скован“. Идиотот влегува во игра и во последните секунди кога е готово, прави нешто што ќе уништи две кариери. Повеќе

Најреалната реклама во која се појавува Кристијано Роналдо

Постара е, ама многу добра и неверојатно реална. Кристијано Роналдо се појавува како главен лик во реклама на француската телекомуникациска компанија SFR (Société française du radiotéléphone). Повеќе

Реакцијата на Макрон за Жолтите елеци прави Путин да изгледа како бајче

Макрон прво ги поткупи Жолтите елеци, што малку го стиши гневот на демонстрантите, но не го згасна целосно насилството, па сега францускиот претседател се одлучи на решенија кои се „построги од правилата што режимот на Путин ги користи за потиснување на политичката опозиција“. Повеќе