таг: Франција

Париз во есен: вино, романтика, солзавец и скршени глави

Околу 160.000 луѓе излегоа на демонстрации низ Франција на повик на тамошните синдикати против реформите што Макрон се обидува да ги воведе во социјалната заштита и правата на работниците. Повеќе

Пораката на Макрон за француските пензионери: престанете да кенкате

40-годишниот претседател на Франција кој досегашниот дел од мандатот го мина во жалење те од Трамп, те од Русите, те од Марин Ле Пен, те од сè што не му е по мерак, на пензионерите на својата земја им порача малку да се стегнат и да престанат да кенкаат за тривијални работи како кратење на пензијата. Повеќе

Модата на пиење злато на француската аристократија

Се користело како лек и еликсир. Но истовремено бавно ги труело оние кои со него сакале да се подмладат. Всушност токму на овој начин можеби и си ја вршело функцијата - оној кој умрел млад, не стигнал ни да остари. Повеќе

Само Канте може да има ваква чест

Омилениот лик во таборот на француската репрезентација и навивачите без сомнение е Н’голо Канте. Французите славеа 2:1 против Холандија во Лига на нации, а потоа на „Стад де Франс“ следуваше шоу, како еден вид прослава за светската титула. Се пееше веќе добро познатата песна за тивкиот борец од средниот ред. Повеќе

Музичарот кој фотографира заборавени пијана

Дебиси некогаш изјавил дека музиката е „тишина помеѓу нотите“. Но Роман Тиери се обидува таа тишина да не стане заглушувачка. Веќе десет години е во потрага по заборавени клавири покриени со прашина, кои ги минуваат своите последни денови во осама. Повеќе

Остриот говор на Погба на полувремето со Аргентина

„Сакам да видам војници на терен. Не сакам да си одам дома. Не сакаме дома, сите заедно. Војници. Ќе ги “утепаме“ овие Аргентинци. Меси или не, не ме боли. Има да го освоиме ова ебено Светско“, им рече мотивираниот Погба на своите колеги на полувремето од осминафиналниот меч против Аргентина. На полувреме беше 1:1, на крај 4:3. Повеќе

Говорот на Дешамп за време на финалето на Мундијалот

Водството од 2:1 на полувреме во финале на Светско не е никаква гаранција дека го имате пехарот в раце, особено не против една ваква Хрватска за која и самиот француски селектор е свесен колкава енергија вложија на терен. Хрватска играше фудбал, но Французите имаа повеќе к`смет, веруваа во себе и победија. Повеќе

Преубава изведба: Деца ги повторија истите сцени од финалето

Со автогол со глава како Манџукиќ, со дриблингот и бомбата со лева на Перишиќ, со игра со рака и барање ВАР снимка да се прегледа, со сè... Руски дечиња кои тренираат во елитна фудбалска школа во Москва го повторија финалето: Повеќе

Сите голови од Светското на едно место

На Светското првенство паднаа 169 погодоци на 64 натпревари или во просек по 2,64 гола по натпревар. Во Москва се одигра и најефикасното финале од 1966 година (финалето тогаш завршило 4-2 но после продолженија). Повеќе