таг: феенорд ротердам

Е сега, имаш пример и холандски хумор

Феенорд од Ротердам играше против швајцарскиот клуб Јанг Бојс и мечот заврши 1:1. Од неодамна тренер на холандскиот тим е Дик (Dick) Адвокат, па навивачите на Феенорд невешто пробале да направат смешка на темата. Повеќе

Уметноста да знаеш да кажеш доста - Робин Ван Перси испратен како доликува

Во неделата Феенорд го одигра последниот домашен меч во сезоната и изгуби 0:2 од Ден Хаг, но на крајот е третопласиран, ќе игра во Лига Европа, а натпреварот беше во втор план. Навивачите имаа друга цел. Повеќе

Рекордерот по број на автоголови во Холандија

Стоперот на Феенорд, Стен ван Бек важи за талентиран, снажен одбранбен фудбалер, ама има една маана - едно, две па си дава автогол. Веќе е рекордер. Повеќе

Феенорд - Ајакс е европскиот Бока - Ривер

Ривалитетот меѓу овие два клуба е голем а стадионите на кои се игра дербито (или „Де Кујп“ или „Јохан Кројф Арена) секогаш се преполни и грмат 90 и кусур минути. Атмосферата на холандскиот Klassieker вреди да се доживее. Повеќе

Видовте ли како Ван Перси го потопи Ајакс?

Феенорд во неделата, пред преполн „Де Кујп“ со 6:2 го прегази најголемиот ривал во Холандија а јунак на мечот беше ветеранот Робин ван Перси кој даде два и намести еден гол. Повеќе

Уште го има осетот и на 35 години

Иако неговиот Феенорд изгуби со 3:1 на гостувањето кај Цволе, легендарниот Робин уште еднаш покажа дека левицата му е како шило. Во 34’ минута израмни на 1:1 од слободен удар. Повеќе

Играше за Реал Мадрид, па стана рапер и сега направи луд кам-бек

Ако некогаш се пишувал прирачник за младите и незрели фудбалери, првата страница ќе почне со примерот на Ројсон Дренте, Холанѓанецот за кого Руд Гулит предвидуваше Златна топка, а заврши како рапер во маалски барови. Повеќе

Кога Робин ван Перси се вози по улица и наидува на школо

Колку е сакан во својот Ротердам покажува и тоа што застанал да се слика со едно дете а веднаш се јавил детски џагор и толпа ученици да го гушнат. Повеќе

Добрина на колото

Феенорд ги поканил децата од детската болница „Софија“ во Ротердам да бидат гости на мечот со Ексцелзиор. Гостинските навивачи во еден момент од секторот кој се наоѓал над местата каде седеле децата фрлиле стотици плишани мечиња. Повеќе