таг: детство

Во родниот град на Меси има култ за Че Гевара, но не и за Лео
Од прашливиот терен на кој почнал Лионел

Еден од најголемите револуционери откако е светот и векот, е симбол околу кој се обединуваат сите жители на Росарио, градот во кој е роден уште еден гениј кој ја смени историјата. Ова е приказна за почетоците на Лионел Меси. Повеќе

Нејмар го донесоа во собата каде пораснал па се расплака

Бразилците важат за едни од најносталгичните луѓе по својата земја. Во една емисија на бразилска телевизија каде ги враќаат познатите личности во нивното детство, најдобриот фудбалер на „Селесао“ не можеше да се воздржи да не заплаче. Повеќе

Најубав спомен од детството

Се сеќаваш ли кога единствен проблем во животот ти беше ова? Повеќе

Кога пргавиот Бразилец слетал во Мадрид со влечки и шорцеви
Приказна за фудбалскиот пат на Диего Коста

Како мал одел со камион со чичко му до границата со Парагвај, купувал бижутериски накит и потоа го препродавал во Сао Пауло. Добро му одело, заработувал пристојно и не сакал да му се врати на фудбалот. Не сакал сè додека не го сретнал агентот Хорхе Мендез. Повеќе

Како пораз од 10:1 бил прв чекор на Венгер кон величината

Новинарите на англискиот The Telegraph разговарале со другарите од детството на Арсен за почетоците на неговата фудбалска кариера. Повеќе

Престанете да се трудите да им го направите детството 'магично'

Да можеа нашите баби и прабаби видат каков притисок сами си создаваат модерните мајки, ќе мислеа дека полуделе. Од кога да се биде добра мајка значи да трошиш денови и денови смислувајќи слободни активности на децата и да мозгаш како да им понудиш волшебни мигови? "Детството само по себе е магично, олабавете", порачува една мајка. Повеќе

Гладните деца никогаш нема да се најадат

Колку денес јадеме кога не сме гладни зависи и од тоа колку пари имала нашата фамилија кога сме биле деца. Тие што како деца осетиле немаштија, и кога ќе пораснат не веруваат дека трпезата пред нив долго ќе трае. Повеќе

Игра на прозорец

Го затворам и ајпадот, мојот верен другар во овие осамени ноќи. Знам дека тој верно ќе ги чува овие мои исповеди кои веќе утре ќе ги прочитате и вие. Повеќе

Зошто децата од 70-тите досега требаше да бидат мртви?

Начинот на кој тогаш растеа деца денес би можел да биде осуден за геноцидни намери од некој Педагошки трибунал во Хаг. Родителите и нивните деца ги прекршија сите можни канони за безбедност кои денеска ги знаеме благодарејќи на науката и кампањите на Владата, па сепак, некако преживеаја. Повеќе