таг: дејвид боуви

Споменикот на Боуви
15-тина минути Дејвид Боуви од Сеу Жорж
Приказната за тајниот последен проект на Боуви
На годишнината од неговата смрт

Кога добитникот на Пулицер, писателот Мајкл Канингем, добил повик од некој кој се претставил како Дејвид Боуви, мислел дека е зафрканција. Не знаел дека тоа е моментот кога ќе започне едногодишна соработка на мјузикл, кој вклучува вонземјани, маријачи и измислени необјавени песни на Боб Дилан. Еве ја неговата приказна. Повеќе

Боуви и мистеријата за исчезнатиот саундтрак за „Човекот што падна на Земјата“

На 40-тата годишнина од издавањето на славниот филм, тој на 9. септември ќе биде прикажан во реставрирана верзија, а за прв пат ќе биде издадена и музиката за него. Она што уште не е јасно е како звучела првичната, чиј автор бил главниот актер во филмот - Боуви. Повеќе

Данкан Џонс за „Воркрафт“ и татко му Дејвид Боуви

За гејмерите-љубители на играта, филмот правен според „Воркрафт" е долго очекуван проект. Со буџет од 100 милиони долари и куп визуелни ефекти, тој е истовремено и голема надеж за неговите продуценти. За режисерот пак, филмот е поврзан со лични приказни и животни искушенија. Повеќе

Трибјутот на Лорди за Дејвид Боуви
Трибјут на Лејди Гага за Дејвид Боуви
Хор на денот

Над 500 членови на колективот Хор! Хор! Хор! му одаваат почит на Боуви, со масовен препев на Спејс Одити. Снимано во Торонто неколку дена по смртта на Боуви. Повеќе

Кога Скарлет Јохансон и Боуви го пееја Вејтс

Во 2008 Скарлет Јохансон го објави Anywhere I Lay My Head - нејзин деби албум кој содржи исклучиво кавери на песни на Вејтс. Уште во најава некои од нас (од чиста љубомора) го оценија проектот како арогантен, а Јохансон за добра актерка, која гребејќи се од музички пославните од неа сака да покаже дека може да биде и пејачка. Повеќе