таг: данска

Лорд Бендтнер со ново видео со девојка му

Лордот Бендтнер (31) во моментов игра во Розенборг, ама очигледно блесави видеа и фотографии по социјалните мрежи му се поинтересни од мрежите на противничките голмани. Последно постираше видео на кое се гледа разголена неговата девојка Филин Рупстроф. Повеќе

Коинциденција?

Во истражување спроведено во 23 развиени држави Данска завршила последна како земја со најмалку феминист(к)и. Во исто време Данска редовно е или најсреќната или во топ три најсреќни држави во светот. Повеќе

Зошто највисокиот облакодер во Европа ќе се гради на село?

Наместо прописно да ја натискаат во Копенхаген (сигурно имаат некој паркинг во центарот) кулата што ќе биде висока 320 метри, за 10 метри повисока од сегашниот европски облакодер рекордер во Лондон, ќе биде изградена отпат сред данска пустелија. Повеќе

Професорот кој ѝ помогна на Аталанта да стане толку силна

Тимот од Бергамо важи за едно од напријатните изненадувања во Топ5 лигите во Европа во последните пар сезони. Успехот се должи и благодарение на еден симпатичен Данец кој работи од сенка и кој му препишувал диети на Зидан во Јувентус. Повеќе

Данска ќе се оградува од Германија со 70 километри ограда, ама не за тоа што мислите

По месеци дебати и расправии во Данска започна изградба на ограда по должина на границата со Германија и се очекува да биде завршена во рекордно време. За разлика од оградите на „Тврдина Европа“ од последно време, оваа не е за луѓе, туку за свињи. Повеќе

Дански пензиски фонд купи цела улица во Берлин

Тоа што е пензиски фонд не значи дека по должина на цела улица ќе градат дом за старци, ама тоа што е фонд сепак значи дека ќе градат или ќе преградуваат нешто. Повеќе

Данска ќе ги решава мигрантите криминалци со напуштен остров

Се што е криминалец во земјата што нема дански пасош ќе заврши на напуштен остров и таму ќе чека да биде депортиран, предвидува новата иницијатива на данската влада. Повеќе

Објавувањето мемоари е опасно по живот

Си бил тежок криминалец, ги знаеш главните фаци и нивните валкани тајни. Во еден момент решаваш да се повлечеш. Што е најглупото што можеш притоа да го направиш? Да напишеш мемоар. Повеќе

Легендарниот фудбалер на Ливерпул се занимава со чистење канализации

Навивачите на „Енфилд Роуд“ никогаш нема да го заборават стоперот кој важеше за еден од најпожртвуваните борци на теренот. За жал, рано прекина со фудбалот, ја заврши кариерата и се занимава со други нешта. Повеќе