таг: дани алвеш

Дани Алвеш носи 10-ка во Сао Пауло и даде решавачки гол

Човекот е просто цар. Можеше да бира со прст во кој светски тим сака да игра. На крај се реши за бразилскиот гигант и еден од најтрофејните светски клубови Сао Пауло. Таму му дадоа 10-ка и го пречека како крал. А тој им врати со победнички гол на дебито против Сеара. Повеќе

Спектакуларно шоу на презентацијата на Дани Алвеш

Само неколку минути откако ја одржа својата прва прес конференција како играч на Сао Паоло, Дани Алвеш се појави на стадионот Морумби. Таму што да види. Стадионот полн, атмосфера како за дочек на нова година. Повеќе

Сао Паоло е во транс, пристигна Дани Алвеш

Легендарниот бек со најмногу освоени трофеи во историјата на фудбалот се враќа во родниот Бразил на клупско ниво по пауза од 17 години. За сега се продадени 21.000 карта за фештата на стадион. Повеќе

Го бараат Барселона, Арсенал и Јувентус, а он би да вози такси

Дани Алвеш има 36 години. На почетокот на летово му заврши договорот со ПСЖ, ама мајсторот на Копа Америка одигра како да има 19. Асистираше, дриблаше, шутираше и го избраа за најдобар играч на турнирот. Повеќе

Ама се заеба Дани Алвеш на крај

Најтрофејниот фудбалер во историјата кој го подигна пехарот број 40 во кариерата, колено ќе исчашеше на крајот од финалето во Копа Америка. Судијата свирна крај, ама не било тоа крај, а Дани беше печен за славје. Повеќе

Не го викајте Дани, туку господинот со 40 трофеи

Бразил го совлада Перу со 3:1 во финалето на Копа Америка и со тоа стигна до првиот трофеј во ова натпреварување по 2007-ма, вкупно деветти во нивната историја. Што бек ќе беше дечкото кој им гази по десно. Повеќе

Ова што го прави Дани Алвеш на 36 години не е нормално

Ветеранот игра втора младост. Со капитенска лента околу раката го предводи Бразил чија химна синоќа со Аргентина ја пееше на цел глас да се наежи човек. А со топка во 19’ минута направи дар-мар меѓу гаучосите и со поглед во друга страна го проигра Фирмино кој асистираше до Габриел Џесус. Повеќе

42 трофеи освои, нормално дека ќе плива на суво

Со победата против Монако и освојувањето на титулата во Франција, Дани Алвеш стана фудбалер со најмногу освоени трофеи во историјата на фудбалот. И после како да не се глупира во соблекувална, па не Роналдо и Меси, туку никој друг нема толку. Повеќе

Го паметите ли Пинто - вечно вториот голман на Барса кој сега е музичар

Во епохата на Пеп Гвардиола, една од најневеројатните ери во Барселона, на клупата седеше резервниот голман Хозе Мануел Пинто - препознатлив по долгата коса, плетенките и неретките циркуси. Повеќе