таг: чиле

Хероите на Југославија кои во Чиле за прв пат виделе киви и далечинско

Најголемиот фудбалски успех на СФРЈ кој денеска го одбележа и ФИФА е приказна за себе. Тоа беше најава за доаѓањето на една неповторлива генерација, која за жал немаше можност да остане заедно и да му покаже на светот дека Чиле 1987 не беше случајност. Повеќе

Како може Кореец да те извади од патики

Јужна Кореја и Чиле одиграа без голови во синоќешниот термин за пријателски, и за да не биде се така досадно и неатрактивно, се покрижи Сон од Тотенхем. Апче за смирување му давале на Видал и другар му. Повеќе

ФИФА да го награди Себастијан, нема појак од него

Светската куќа на фудбалот на 24 септември во Лондон ќе ги додели најпрестижните годишни награди. Покрај оние за најдобар играч, тренер и сл, ќе се гласа и за навивач на годината. Ова е нашиот фаворит кој влезе во финалната трка. Повеќе

Не го може ова секој голман

Иако е прерано да се каже, сепак ова е одбрана на сезоната, барем во јужноамериканскиот фудбал. Јунаков од чилеанскиот второлигашки фудбал реши и реши да не прими гол. Колкава жртва, мислиш игра на финале на светско. Повеќе

Прв пат во светот: улична уметност за слепи во Чиле

Manos a la pared (Раце на ѕид) е долгорочен проект кој започна оваа недела во главниот град на Чиле, Сантјаго. Се работи за тактилни верзии на мурали, кои треба да им ја приближат уличната уметност на слабовидните и на слепите жители на овој град. Повеќе

За вакво промашување на Светско се оди дома

Селекцијата на Чиле ја совлада Србија со 1:0 на последните контролки пред Мундијалот. Требаше уствари да биде 2:0, ама падна срам кој не проаѓа ни на пријателска средба. Повеќе

Доделен Оскар и за фудбалската глума на сезоната

Напаѓачот на чилеанскиот клуб Универзидад Консепсион, Жан Менезес така вешто изглуми пенал за својата екипа во 85-та минута од мечот против Коло Коло што заслужено го доби Оскарот за сезонава. Повеќе

Во фудбалот влегол на 33 години, а сега зема 10 милиони фунти од еден трансфер

За преминот на Алексис Санчез во Манчестер Јунајтед се зборуваше две недели, а еден од главните херои на овој голем трансфер е аргентинскиот агент Фернандо Фелисевич. Повеќе

Клаудио Браво асли пеналџија

Пеп Гвардиола маестрално го ротира составот и за помалку важните натпреварувања му играат резервите кои во било кој друг тим би биле првотимци. Така голманот ветеран од Чиле ја искористи секоја дадена шанса сезонава и брани пенали како луд. Повеќе