таг: Босна

Хрватите протеруваат Босанци што не сакаат да кодошат за нив

Разузнавачките структури на Хрватска веќе ги етикетираат како безбедносна закана Босанците што не сакаат да соработуваат со нив. Повеќе

Французинот што стана џихадист

Пишувајќи за француската владина програма за искоренување на тероризмот преку образование на ризични групи млади луѓе на тема историја, филозофија, литература и религија, новинарката на Атлантик ја раскажува приказната за родениот Французин кој стана дел од ал-Каеда. Повеќе

Helem nejse - Bosnia
Филџан вишка на денот

По спектакуларното парче незапишана историја од 1873, од Босна доаѓа уште еден артефакт што му плука во лице на денешното доживување на соживотот како што е можно погласна борба за својот и своето. Повеќе

Кога белата точка ќе стане црна

Фудбалерите на Зрињнски од Мостар убедливо го победија Травник 5-0, во 27. коло од Премиер лигата на БиХ. Да не шутираше пенал резервниот фудбалер Крешимир Кордиќ, победата ќе беше поубедлива. Повеќе

Највисоките победи на Јадранот

Кошаркарите на Црвена Звезда во неделата со 90:47 го победија унгарскиот Солнок и на тој начин влегоа меѓу екипите кои славеле најубедливи победи од почетокот на регионалното кошаркарско натпреварување. Повеќе

1 напред 9 назад

Видеото на ЈуТјуб е објавено со следниот опис: "AMIDZA SE RAZNIO". Не е другарски така да се збори, на секој може да му се случи. Повеќе

Босна, ден потоа

Низ селфи видеото и селфи паметот на Дамир Никшиќ, една позитивна градска лепенка која се занимава со сешто (нагалено: концептуален уметник). Видео

На кој јазик пушиш?
Исто е, ама е исто

Во Босна сè мора да е тројазично. Дури и предупредувањата за штетноста на цигарите. Дури и кога нема ама баш никаква разлика во преводот. Неколкумина граѓани на Босна решиле да протестираат против ваквата глупост, со ова писмо до надлежните органи. Повеќе