таг: бизнис

Бизнисмените што учат од комичарите

Звучи шашаво, ама изгледа помага - компании плаќаат на стенд ап комичари да им ги обучуваат вработените, за овие да знаат како да комуницираат, да раководат, да продадат. Сето тоа низ смеа и хумор. Повеќе

Сите пропаднати бизниси на Марк Твен

Во „Како да НЕ се збогатиш: финансиските невољи на Марк Твен“ Алан Пел Крафорд, ги истражува опсесивните аспирации на славниот автор да се занимава со разни бизниси. Подеднакво неуспешно со секој од нив. Повеќе

Хуманистичките науки не му се потребни на бизнисот (но им требаат на луѓето)

„Да ја очовечиме технологијата!“ е повик кој не е нов, но кој се наметнува со сè поголема итност. Во ваквиот проект хуманистичките науки можат многу да помогнат, но само доколку се земат сериозно, а не исклучиво како извор на „финти“ за зголемување на ефикасноста и добивање уште поголема моќ. Повеќе

Зошто Германците не сакаат економија слична на американската?

На неодамна одржаните избори во Германија од мртвите се врати една партија, чиј харизматичен лидер изгледа и се однесува како американски бизнисмен. Неговата платформа ги поттикнува сограѓаните да станат (дигитални) претприемачи и да се фокусираат на личното богатење. Зошто ваквиот техно-либерализам не поминува масовно кај германските гласачи? Повеќе

„Наркономикс: како картелите функционираат како Волмарт и Мекдоналдс“
Најинтересните книги во 2016

Започнуваме серија во десет продолженија во која ќе ви ги претставиме најиновативните, најинтересните и најзначајните книги од различни жанрови и области во годината која полека изминува. Започнуваме со една прилично практична тема - како, ако баш решите, да создадете нарко-картел. Повеќе

Кај биле фудбалерите на лидерот во Бундес кога тој се основал

Лајпциг ама баш ни малку не го погаѓа омразата со која што го пречекуваат по германските стадиони поради тоа што пропагира “модерен фудбал и бизнис“. Тимот чијшто спонзор е гигантот Ред Бул е лидер во Германија. Повеќе

Германскиот клуб кој ги нервира своите навивачи

Управата на Херта Берлин забрзано работи на модернизација на клубот. Со цел да привлече нови гледачи носат розева и портокалова опрема, користат англиски јазик за слоганите и стануваат полигон за трендсетери што им смета на конзервативните ултраси. Повеќе

Енди Гроув и предноста на параноиците

Во неговата книга од 1996, основачот и извршен директор на Интел, кој почина неделава на 79 години, преку сопствените успеси и грешки во бизнисот гради цела стратегија на менаџирање и раководство. Неговиот совет - ако сте бизнисмен, мора да го очекувате најлошото. Повеќе

На Кина не и требаат ни (толку) луѓе

И покрај тоа што работната сила е еден од најобилните ресурси на земјата, во Кина се отвори првата фабрика (скоро) без работници, (речиси) комплетно управувана од роботи. За почеток одлично и оди. Повеќе