таг: Балкан

Koга Бафало Бил настапувал низ Европа
Помалку позната историја

Американски скаут, ловец на бизони, шоумен, слободен масон, Бафало Бил е еден од најживописните ликови на американскиот Див запад. Неговите шоу програми на каубојски теми биле вистински хит, но не само во САД, туку и во Европа. Ништо чудно да бил и во Македонија, а тоа никаде да не е регистрирано. Повеќе

Од Бразил до Балканот: стапиците на деминутивот
За читкање

Сè почна од текст во кој се анализира зошто Бразилците сакаат да зборуваат по „бебешки“, односно зошто користат голем број деминутиви. За од Бразил набргу да стигнеме до друго Б - до Балканот. Повеќе

Брана, брана друже мој

На реката Рашка пред некое време се поставува проточна еко-брана од компнијата Секопак, чија цел не е да запира вода, туку да запира основна домашна невоспитаност манифестирана како фрлање пластични шишиња во река. За еден викенд браната собира 3 тони пластични шишиња, на една единствена локација на која е поставена. Рашка не е ни меѓу топ 50-те најдолги реки во Србија. Повеќе

Дајте му ги дресовите на Велешанецот, само тој ги заслужува

Кога еден клуб е закован за дното, бележи слаби резултати, се бори за опстанок и на крај дури испаѓа од лига, навивачите со право бараат оставки од управата, бараат играчите да си одат, а претходно да ги соблечат дресовите зошто не се достојни да ги носат. Повеќе

А која тоа војна на Балканот сме ја избегнале или одложиле
Миљенко Јерговиќ

Овој пат изгледа невозможно да се замисли мир по уште една таква војна. Има само една причина зошто таа војна, сепак, нема да ја има. Тука веќе нема ништо стварно важно. Благословените се неважни. Повеќе

Динамо Загреб не сака да игра во регионална лига

На Балканот последните неколку недели гласно се зборува околу новата регионална фудбалска лига, а од УЕФА не само што дадоа зелено светло туку и одредија богат награден фонд за учесниците. Но Балканот не би бил Балкан ако нема потешкотии. Повеќе

Ни беше подобро кога ни беше полошо

„На Србинот отсекогаш му требал водач“, кажа некој и го погоди менталниот склоп на избирачот на брдовитиот Балкан. Меѓутоа нам отсекогаш некако помил ни бил претходниот од овој сегашниот. А и кога овој сегашниот во скора иднина ќе биде претходен, и тој нам ќе ни биде помил. Можеби затоа што сме мислеле дека нам ни е помило под нив или затоа што сме биле помлади. Кој да го знае. Повеќе

Како треба да изгледа прав едноминутен молк

Кога едноминутно молчење се одвива пред 60.000 луѓе на стадион, а никој не зуцнал, тогаш може да се каже дека навистина мува да пројде ќе се слушне. Ајакс - Цволе во чест на Јохан Кројф. Повеќе

Субверзивноста на балканските жени
Господарки на машките стравови

Веројатно се сеќавате на списокот на 10 особини на балканскиот менталитет. Но дали има нешто специфично за балканските жени? Светлана Слапшак зборува за нивниот статус, кој историски и актуелно е мешавина на понизност и бунтовност. Повеќе