таг: англиска фудбалска репрезентација

Рахим, па дали знаеш колку ќе му значат?

Англија и Косово одиграа меч со дури 8 постигнати гола, а на крајот од дуелот во Саутемптон славеше домаќинот со 5-3. После натпреварот, Стерлинг даваше автограми на навивачите и израдува едно дете. Повеќе

Стоперот на Астон Вила кој живеел со скитници, пропуштил две години поради повреда, сега ќе игра за Англија

Тајрон Мингс (26) го импресионирал Гарет Саутгејт со игрите во Премиер лига, па решил да му даде повик за квалификациите за Европско првенство 2020. Тајрон првпат ќе игра за Англија, а неговиот животен и фудбалски пат е просто неверојатен. Повеќе

Откриена е најстарата фотка од англиската фудбалска репрезентација

Додека ние уште абер сме немале држава да оформиме, а не па селекцијата за фудбал, во Англија не само што ја имале, туку и се сликале и ја чуваат фотката. Не историска, на праисториска личи. Повеќе

Оди на цурава кажи и дека во агол не се брани

Франција е домаќин на Светско фудбалско првенство за жени, Куми Јокохама е изведувач на перфектен слободен удар кој таму шитуран обично го нарекуваат неодбранлив, а Карен Бердсли, инаку голманка на Манчестер Сити, дефинитивно ја има одбрана на Мундијалот. Повеќе

Почетоците на Умбро, фирмата со која Англија и Бразил станаа Светски шампиони

По сториите за основањето на најк, адидас и пума, на ред е приказната за почетоците на култната фирма која шиеше и уште шие опрема за многу познати репрезентации и светски екипи. Повеќе

Англиски репрезентативен голман вмешан во тепачка

На едно објавено видео на социјалните мрежи се гледа како 25-годишниот голман на Евертон и Англија се наоѓа во центарот на една тепачка пред ноќен клуб. Тој наводно се спречкал со некои гости во ноќен клуб во Сандерленд. Од управата на Евертон соопштија дека го истражуваат инцидентот. Повеќе

На препорака од психолог - англиските репрезентативци јаваат еднорози во базен

Репрезентацијата на Англија и после Светското продолжува да „го враќа фудбалот дома“. Пред неколку дена ја згромија Чешка со 5:0, а синоќа во Подгорица ја згазија Црна Гора со 1:5. Повеќе

Како голманот на Англија се спрема за пенал

Џордан Пикфорд беше едно од најголемите изненадувања на Светското во Русија. Овој млад голман на Евертон го зацементира местото на голот на Англија и тешко дека некој брзо ќе го смени. На пријателската против САД на која Вејн Руни се прости од репрезентацијата (120 настапи), Пикфорд пиеше вода од шише на кое си напишал (или му напишале) кој од Американците каде обично шутира пенал. Повеќе

Седиш на тераса и ги гледаш Модриќ, Хари Кејн, Хендерсон

Пред само три месеци Хрватска и Англија играа во полуфинале на Светско првенство пред крцати трибини на величествениот „Лужники“ во Москва, а синоќа играа пред пусти трибини на затворен стадион. Повеќе