таг: Англија

Историски бронзен медал за Белгија

Дуелот меѓу двете разочарани репрезентации и припадна на селекцијата на Белгија која ја доби битката за трето место со 2:0. Белгијците се најефикасниот тим на ова Светско првенство со 16 голови, а овој пласман за нив е до сега највисок во историјата на Мундијалите. Повеќе

Билјана ги искина Англичаните

Со слоганот „Тhe football is coming home“ до толку зајдоа во Англија што земаа и авиони да летаат и тоа испишувајќи ја на небо таа нивна пуста желба за која ќе почекаат нови четири години. Додека на Фејсбукот на Дејли Мејл се коментираше на една друга тема која за среќа заврши добро, наше девојче ги спушти на земја Англичаните, ама многу јако. Повеќе

Хрватска јуначки во историско финале на Светско!
СП Русија

Англија 28 години чекаше полуфинале на Мундијал, Трипиер во 5’ минута од слободен удар ги доближи до финале, но Хрватска маестрално се врати и заслужено во продолженија го нокаутираше „Гордиот Албион“. Повеќе

Прогнозата на Беневенто Балкан Фанс за Хрватска

Оваа Фејсбук група да не постоеше ќе требаше да ја измислиме. Таман ќе се зачиташ за да им ја сконташ поентата на некој статус и ќе те натераат за стомак да се држиш од смеење. Па најјаки се. Повеќе

Цикузантскиот автогол од последниот дуел меѓу Хрватска и Англија

Иако имаа силен тим предводен од Тери, Фердинанд, Лампард, Џерард, Руни, Англичаните не успеаа да се пласираат на ЕП 2008. Беа во квалификациската група Е, каде беше и Македонија и ги загубија и двата меча од Хрватска која се квалификуваше заедно со Русија. На Максимир беа поразени 2:0, а вториот гол ни крив ни должен му го запишаа на Гери Невил. За греота. Па уште и Борат гледаше во позадина Повеќе

Требаше ли да го поништат клучниот одбранет пенал на Англија?

Џордан Пикфорд е херојот на синоќешното осминафинале со мајсторски одбранетиот пенал во петтата серија. Но има еден спорен момент за кој се крена прашина. Голманот на Евертон прави чекор напред пред Бака да го изведе ударот со што се стекнува со предност, а според правилата тоа не е дозволено. Значи излегува дека со ВАР е подобро, ама не е најдобро. Повеќе

Проклетството во пенал сериите на Англија која го подобри скорот на 2:6

Последно нешто што сака да гледа англиската јавност на Светско или Европско е пенали во кои учествува нивната земја. Зошто? Затоа што во 28 години колку што им се паднало да изведуваат пенали во цела историја, синоќа само втор пат поминаа од вкупно осум обиди. Повеќе

Англиска школа за глума

Веќе е клише муабетот дека глумат само Италијаните. Го видовте ли вчера што направи дефанзивецот на Лестер, Хари Мегваер? Па треба да те бива за да знаеш да паднеш вака кога ќе те допре возхудот. Повеќе

Англија првпат во историјата на Мундијалите помина на пенали

Во крајно неизвесен меч кој по регуларните минути заврши 1-1 со гол на Колумбија во 94’ минута, Англичаните славеа по подобро изведување пенали 5:4 и во четвртфиналето одат на Шведска. Повеќе