Реми за Вардар од драмата во Монпеље

Во второто гостување сезонава, „црвено-црните" извлекоа реми (34:34) против Монпеље и сега имаат 3 победи и 1 реми во групата Ц. Вардарци стигнаа до бодот во последниот напад кој го реализираше Игор Карачиќ со што Скопјани се на чекор од пласман во следната фаза.

На гостувањето кај многукратниот француски првак, Вардарци го почнаа првиот дел со многу пресврти и многу погодоци. Монпеље имаше минимално водство до средината на полувремето, кога Тимур Дибиров со 3 гола за 2 минути му донесе 2+ на Вардар (10:12).

Немаше многу исклучувања, а во интензивната и ефикасна игра на двете страни, Монпеље подобро се снајде и ги затвори првите 30 минути со 19:17. И покрај 7-те одбрани на Штербик, одбраната на „црвено-црните“ не функционираше како на претходните натпревари, по што Вардар со негатива влезе во вториот дел.

Монпеље фуриозно го започна и второто полувреме кога поведе со највисоки 4 гола разлика (24:20), а Вардар немаше решение за Матје Гребиле кој со 11 гола го решеташе Штербик, а подоцна и Ангелов. Како во Словенија против Целје, Вардар во еден момент покажа дека може да се врати во игра по висока негатива и со двата гола на Блаженко Лацковиќ и еден на Ален Тоскиќ, Скопјани стигнаа на минус 1.

По серијата грешки на Монпеље, Вардар во последната минута влезе со напад за израмнување и преку Игор Карачиќ се избори за нерешен резултат 34:34.

Најефикасни во гостинскиот состав беа Тимур Дибиров со 9 гола, Карачиќ имаше 7, а Душебаев 5. Во Монпеље, францускиот репрезентативец Матје Гребиле и Словенецот Јуре Доленец постигнаа вкупно 18 погодоци.

По 4 натпревари во групата, Вардар има 3 победи и едно реми, со што пласманот во втората фаза е многу поблизок. Следен противник на избраниците на Фернандез е унгарскиот Веспрем, на 15-ти ноември, во Скопје.