Жесток судир и прекин на мечот Лехија Гдањск - Академија Пандев

Македонскиот вицешампион Академија Пандев убедливо со 4-1 изгуби од полска Лехија Гдањск во првото коло од квалификациите за Лига Конференции и е на прагот од рано испаѓање и елиминација од еврокупови.

Натпреварот на ултра модерниот стадион „Полсат Плус Арена“ кој има капацитет од 43.615 седечки места, беше прекинат рано, уште во 5’ минута од мечот.

Главниот судија реши да го прекине натпреварот поради жестоки тепачки на една од трибините зад едниот гол каде се судриле две фракции навивачи на Лехија Гдањск.

Прекинот траеше речиси 40-ина минути додека битката на трибината не се смири. Домашните навивачи залудно се обидуваа да ги смират разулавените фракции кои крвнички се тепаа, најверојатно за превласт на трибината:

Што се однесува до самиот натпревар, Академија Пандев загуби 4-1, а мечот беше решен уште во првиот дел после 39’ минути игра кога Лехија водеше со 3-0.

На крајот конечни 4-1. Единствениот погодок за Струмичани го даде Душан Јоковиќ, а кај домашните од Гдањск најефикасен беше Флавио Паишао со хет-трк а еден гол даде Лукаш Зволински.

Реваншот е следната недела на теренот на Фудбалската федерација на Македонија.

8 јули 2022 - 11:46