Рекордна ноќ за стартерот Антиќ

Перо Антиќ за прв пат се најде во стартната петорка против Голден Стејт и беше најдобар кај Атланта при разочарувачкиот пораз со тројката на Игудала во последна секунда.

Антиќ одигра одличен натпревар искористувајќи ја првата шанса за место во првата петорка. Тој беше најдобар кошаркар на Атланта Хокс со 16 поени, 7 скокови и една украдена топка за 27 минути игра.

Но наместо прослава, Атланта и Антиќ можат да жалат за испуштената предност од 15 поени која ја имаа во последната четвртина. Кошаркарите на Голден Стејт направија голем пресврт и на крајот во драматична завршница, победија со 100:101 со тројката на Андре Игудала во последна секунда.

Дејвид Ли со 23 поени беше најефикасен кошаркар на натпреварот, а покрај Антиќ кај Атланта се истакна и Тиг со 14 поени и 7 асистенции.

4 јануари 2014 - 08:51