МЗТ тргна со пораз во Еврокупот

Македонскиот кошаркарски шампион дебитираше со пораз во Еврокупот. МЗТ загуби на гостувањето кај летонскиот шампион Рига во првото коло од второто по ранг клупско кошаркарско натпреварување во Европа.

Кошаркарите на МЗТ лошо го започнаа своето деби во Еврокупот и во првата четвртина имаа дури пет загубени топки и лоша реализација, но домаќините тоа не знаеа да го искористат за поголема предност и по првите десет минути водеа со 14:11.

На стартот од втората четвртина со поените на Марковски и Чековски, МЗТ направи серија од 7:0 и поведе со 14:18. Во овој дел од натпреварот проработе шутот на МЗТ и кошаркарите на нашиот шампион одиграа похрабро, па на полувремето се замина со израмнет резултат 33:33.

Израмнетата игра продолжи и во второто полувреме кога се играше кош за кош, а по мала резултатска криза на МЗТ, Рига во последната минута поведе со +6, но со тројките на Чековски и Костоски, нашиот шампион на истекот од третата четвртина израмни на 56:56.

Рига ја презеде контролата на стартот од последниот период и направи серија од 10:0 за 66:56. По црните три минути без поен, МЗТ се врати во игра со серија од 6:0, но тоа беше се што тие сторија на овој натпревар.

На крајот летонскиот шампион ВЕФ Рига славеше со 80:71.

Најефикасен во редовите на МЗТ беше Лучиќ со 15 поени, Костоски и Чековски постигнаа по 13, а Синовец 11 поени. На овој натпревар недостигаше учинокот на уморниот Гечевски кој постигна само 2 поени. Најдобар во победничкиот табор беше Бајрамовиќ со 22 поени, а Браун постигна 19.

15 октомври 2013 - 19:36