Мекејлеб и Антиќ стартуваа со победи

Македонските претставници во кошаркарската Евролига имаа половичен успех на стартот од новата сеона. Перо Антиќ и Лестер Мекејлеб забележаа победи, а Владо Илиевски и Предград Самарџиски претрпеа порази.

Перо Антиќ со Олимпијакос со победа тргнаа во одбрана на титулата во Евролигата. Актуелниот шампион ја победи екипата на Каха Лаборал со 85:81. Антиќ имаше солиден учинок од 9 поени и 3 скока за скоро 20 минути игра.

Најефикасен од македонските претставници во Евролигата беше Лестер Бо Мекејлеб кој на паркетот помина 26 минути и имаше учинок од 17 поени, 4 асистенции и 2 скока при победата на Фенербахче над рускиот Химки од 92:80.

Предраг Самарџиски со Литвос Ритас беа минимално поразени на гостувањето кај фаворизираната ЦСКА од Москва. Русите славеа со 75:72, а Самарџиски одигра 23 минути и забележа 5 поени и 5 скокови.

Најтежок пораз во првото коло забележа Владо Илиевски. Цедевита загуби на гостувањето кај Жалгирис со 90:62, а Илиевски постигна 8 поени за 22 минути игра.