Македонија изненадена од Ангола

Со една добра четвртина не се обезбедува Олимписка виза. Оваа лекција денес нашите кошаркари ја добија од репрезентацијата на Ангола при поразот на стартот од предолимпискиот квалификациски турнир во Венецуела.

Македонските кошаркари повторно го одбираат потешкиот пат до славата. Со бледо издание кое ни по малку не потсеќаше на игрите од Литванија, со неагресивна одбрана, лоша реализација и мал број на скокови, Македонија загуби од Ангола со 88:84.

На патот до Олимписките игри во следното коло не очекува Нов Зеланд, но најверојатно и потешки противници при евентуален пласман во следните фази.

Македонија на стартот направи водство од пет разлика со поените на Самарџиски, Антиќ и Мекејлеб, но со мал пресврт Ангола поведе со 14:11 по пет минути игра. Перо Антиќ со својата втора тројка израмни на 17:17, но на три минути до крајот на првата четвртина Ангола направи предност од +6 (23:17). Анголците продолжи да ги служи шутот и по првата четвртина имаа предност од 11 поени (32:21).

Во првата четвртина Анголците имаа неверојатна реализација од 2/2 за еден поени, 6/7 за два и 6/9 за три поени.

На стартот од втората четвртина Мекејлеб искористи една намерна лична грешка на противникот и со шест поени за само 11 секунди намали на 32:27. Кошаркарите на Ангола продолжија со својата одлична реализација и дојдоа до водство од +17 (46:29) на четири минути до крајот на првото полувреме. На паузата помеѓу двете полувремиња Ангола замина со предност од 53:40.

По првото полувреме Ангола имаше реализација од 9/13 за три поени. На спротивната страна и шутот воопшто не ги послужи нашите кошаркари и покрај тоа што тие форсираа шутеви од далечина, наместо игра под кош каде што бевме доминантни со висина. Во првите две четвртини во нашите редови се истакнаа Мекејлеб со 12 и Антиќ со 10 поени.

На почетокот од второто полувреме Ангола ја врати предноста од +17 (57:40), но со мини серија од 8:0 Македонија намали на 57:48.

Во овој период конечно им тргна шутот и на нашите кошаркари и намалија на само шест разлика (61:55). Но Анголците бргу се вратија во игра и по третиот период имаа предност од 72:59.

Македонските репрезентативци конечно ја прикажаа посакуваната ангажираност и агресивност дури во последната четвртина. Предноста на Ангола постојано се намалуваше и на пет минути до крајот резултатот гласеше 76:72.

На две минути до крајот Гечевски намали на 80:78, што беше најава за неизвесна завршница. Сепак Ангола успеа да го задржи водството и на крајот славеше со 88:84.

Најефикасни во нашата репрезентација беа Мекејлеб со 21 поени и 5 асистенции, Антиќ со 17 поени, 6 скока и 2 украдени топки, а по 12 поени постигнаа Илиевски, Војдан Стојановски и Самарџиски. Во редовите на Ангола се истакнаа Мингаш со 24 и Сиприано со 23 поени.