Пандев го доби македонското дерби во Италија

Горан Пандев беше поуспешен од Агим Ибраими во дуелот на македонските интернационалци во италијанската Серија А. Поранешниот капитен на македонската репрезентација беше стрелец и изнуди два пенали во победата од 3:0 над Каљари.

Рафа Бенитез му даде шанса на Пандев во стартниот состав на Наполи, а нашиот интернационалец возврати со одлична партија против Каљари.

Најпрвин Пандев беше соборен во шеснаесетникот по што Мертенс постигна гол од пенал, а пред крајот на првото полувреме тој се запиша во листата на стрелци по асистенцијата на Каљехон.

Во 54-та минута Пандев беше соборен од гостинскиот голман при што изнуди уште еден пенал и директен црвен картон за чуварот на мрежата. Во тој момент играта ја напушти Агим Ибраими кој не се истакна на овој натпревар. Хамшик го промаши пеналот, но во 58-та минута конечниот резултат го постави уште еден фудбалер роден во Македонија, Блерим Џемаили.

7 мај 2014 - 00:07