таг: горан пандев

Спектакуларен гол на Пандев од скоро пола терен!

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација игра неверојатен фудбал. На денешниот меч против Лече на гости, постигна фантастичен гол за водство на Џенова, а подоцна имаше и асистенција за пеналот со кој неговиот тим зголеми на 0-2. Сепак подоцна, во само четири минути во вториот дел (од 73 до 77) Пандев доби два жолти картони (еден поради симулирање прекршок, а вториот поради фаул) и беше исклучен. Лече на крајот израмни на 2-2. Повеќе

Победа за потврда на заедништвото и залет за Европско 2020

Македонската фудбалска репрезентација првпат во својата историја заврши на 3. место во една квалификациска група. Но далеку поважна е атмосферата во селекцијата, квалитетот и талентот на овие дечки кои дефинитивно имаат потенцијал да отидат на Европско. Повеќе

Учете од него додека го имате

Можеби ја нема истата кондиција, што е нормално за годините, ама затоа неговото искуство и самото присуство на терен се непроценливи. Што ти е стара коска. Мајсториште. Повеќе

Фантастична акција на Џенова и нов гол на Пандев

Илија Несторовски го доби “македонскиот дуел“ во Серија А откако Удинезе ја совлада Џенова на гости со 1:3. Несторовски одигра 72 минути, а Пандев сите 90. Капитенот на Македонија го отвори резултатот во 22 минута по една маестрална акција во која одигра цик цак со младиот Куаме. Не бе, цар е со тоа левицата. Повеќе

Магија на Пандев за нов гол за Џенова

Џенова со 3-1 ја совлада Бреша после пресврт. Интересно, новиот тренер на Џенова, некогашниот европски шампион со Интер, Тијаго Мота направи три измени во вториот дел (Агудело, Куаме и Пандев влегоа во игра) и сите тројца постигнаа по гол. Гоче ја запечати победата со ремек дело. Повеќе

Мајката на Пандев: Земи да учиш, остај фудбалот, Пандев денеска од фудбалот: 9 трофеи во Италија

Се излажал кога му се јавил Прандели за во Галатасарај, затоа што сакал да остане во Наполи и плус имал понуди за Фиорентина и Милан. Но горд и свесен е за успесите во Интер и Лацио, белег на неговата блескава кариера. Повеќе

Како Мурињо со помош на Занети и Пандев ги неутрализирал Меси и Дани Алвеш

Од историската сезона на Интер со Мурињо кога ја освои тројната круна поминаа 9 години. Но тоа е приказна која се раскажува и ќе се раскажува, бидејќи е посебна ем затоа што ја оствари посебниот, ем затоа што една од важните алки во тимот беше нашиот најдобар фудбалер. Повеќе

Пандев и Мрме не го фермаат Меси, гласовите ги дале во Ливерпул

Светската куќа на фудбалот им ги додели наградите на најдобрите за 2019-та. Македонските гласови го фаворизираа Вирџил Ван Дајк, но тоа не беше доволно тој да биде број на годината во светот. Повеќе

Сите 99 гола на Интер во триплета сезоната

Горан Пандев, Самуел Ето, Диего Милито, Снајдер, Мајкон, Деки Станковиќ, Марко Матераци, Хавиер Занети, Иван Кордоба - каква банда предводена од Жозе Мурињо кои во 2009/2010 освоија Лига на шампиони, Серија А и Копа Италија. Повеќе