таг: наполи

Елмас танцува со леснотија што фасцинира

Ваква критика да читаш за македонски репрезентативец кој има само 19 години и тоа за клуб кој со сите сили се обидува да го симне од тронот Јуве, значи дека треба да бидеме горди и сигурни дека после Пандев ќе има кој да се грижи за Македонија. Повеќе

Овде уште мајстори кречат, ти сакаш Ливерпул да го гледаш

„Луѓе за два месеци куќа градат, а они не можат едни соблекувални да реновираат“, отворено изјави тренерот на Елиф Елмас и Наполи. Тимот од југот на Италија ја почна сезоната со две последователни гостувања поради тоа што на стадионот им ги реновираа соблекувалните, тушевите и столиците. Повеќе

Кој што купи од Италијаните и колку потроши?

На 2 септември заврши летниот преоден рок кој остави силен белег во Серија А. На чизмата слетаа јаки фаци кои се очекува да го подигнат квалитетот на италијанскиот фудбал, како и да го зголемат интересот. Повеќе

Неверојатниот спринт на Кристијано Роналдо за 10 секунди

Има 34 години, возраст кога фудбалерите полека стигнуваат до крајот на кариерата. Ама не и Португалецот кој за 10 секунди истрча 92 метри со брзина од 33,12 км/час. Повеќе

Фото на колото

Капитенот на Јувентус Џорџо Кјелини пред неколку дена ја доживеал најтешката повреда за фудбалер: скинати предни вкрстени лигаменти. Го чека пауза од неколку месеци, а големиот фајтер дојде на клупата за резерви на мечот против Наполи со штаки. После натпреварот отиде да го теши Кулибали. Повеќе

Хајлајтс од лудото дерби Јуве - Наполи

Ако Серија А сезонава биде како дербито Јуве - Наполи на кое паднаа дури 7 гола, тогаш ќе гледаме неверојатен фудбал. Шампионот со головите на дебитантот Данило, Игуаин и Кристијано Роналдо водеше 3-0 после 62' минути игра и кога сите мислеа дека е готово, Наполи во рок од само 15 минути се врати на 3-3 преку новите засилувања Костас Манолас, Ирвинг Лозано и Џовани ди Лоренцо. На крај лудница во судиско продолжение. Повеќе

Што е работата со еден од најдобрите напаѓачи во Серија А?

Кога пред две години Мауро Икарди две илјади пати го прашаа за Реал Мадрид, тој одговори дека ќе остане во Интер додека не го избркаат на сила. Тогаш делуваше смешно, но денес е јасно дека попрво Занети ќе отиде во Јувентус отколку Икарди да добие нов договор. Повеќе

1 минута на Марадона против Лацио кога прашувале кој спорт го игра

До таа мера играл добро што многумина сметаат дека овој меч му бил најдобар во целиот долгогодишен престој во Италија. Постои анегдота дека некои присутни гледачи на стадионот се прашувале кој спорт е ова со што се занимава Марадона? Повеќе

Овации и деби настап за Елмас во Наполи

Елиф Елмас не чекаше долго за прв настап во новата средина или Анчелоти не чекаше многу за да го стави во игра, како сакате. За почеток 20 минути на пријателски меч и воодушевување од публиката кога го видоа. Повеќе