Лудата голгетерска статистика на Сити со Пеп со која не може никој

Дел од резултатите на Манчестер Сити оваа сезона се: 5:0 Норич, 5:0 Арсенал, 1:5 Клуб Бриж на гости па 4:1 дома, 6:1 Викомб, 6:3 Лајпциг, 7:0 Лидс, 0:4 Њукасл, 6:3 Лестер, 1:4 Свиндон, 4:1 Фулам, 0:4 Норич и синоќа 0:5 Спортинг. Доволно е?

По завршувањето на првите две осминафинални дуели во Лига на шампиони, излезе еден статистички податок кој вели вака:

Манчестер Сити е прв тим во историјата на ЛШ кој во нокаут фаза успеал на полувреме да води со 4 гола разлика.

И тоа внимавајте, ова го направи на гости и во закажани 180 минути фудбал, го отпиша Спортинг во осминафинале уште по првите 45 минути.

Или па ова: Станаа 14 екипа во најелитното клупско европско натпреварување со 200 постигнати гола. За тој успех им биле потребни 97 меча, помалку од сите други екипи.

Ако до тука не ви е доволно за убиствениот голгетерски учинок на овој тим, тогаш еве уште податок.

Сити синоќа стигна до 43-тиот меч на кој постигнат барем по 5 гола откако ги води Пеп Гвардиола.

Како и да ја врти човек, статистиката покажува дека овој колектив, со овој тренер, „живеат“ за што повеќе голови. Затоа им е секогаш тапа коефициентот за 3+.

Шпанскиот стратег е на Етихад од 1 јули 2016-та, а скорот на 331 натпревар му е 243 победи, 40 нерешени и 48 победи или 812 постигнати и 268 примени гола. Тоа се во просек речиси 2,5 голови по натпревар.

Муабетот во статијата е импресивната ефикасност на Пеп, која не е само статистика. Во изминативе 6 години тој му донесе 10 трофеи на клубот: 3 титули во Премиер лигата, 1 ФА Куп, 4 Лига Купови и 2 Комјунити Шилд. Му фали ЛШ каде лани стигна до финале.

16 февруари 2022 - 12:16