Како се добива меч во ЛЕ со 0 удари во рамки на гол

Во фудбалот не е секогаш доволно за победа само да си фаворит (читај Арсенал - Ѕвезда 0:0) или да имаш вкупно 30 удари од кои 9 во рамки на гол (Борусија - АПОЕЛ 1:1). Понекогаш само среќа е бе дечки, исто како на спортска.

Лацио и Ница кои се дел од групата К во Лига Европа, синоќа го одиграа еден од најдосадните натпревари во второто по ранг клупско европско натпреварување.

Домаќините играа со комбиниран состав и без Чиро Имобиле кој е најдобар стрелец во Европа со 18 гола, а гостите го држеа Балотели на клупа и го пуштија во игра дури во 80-та минута.

Она што е за издвојување на овој меч е статистиката која навистина ретко се гледа на еден фудбалски натпревар.

Фудбалерите на Лацио и Ница немаа ниту еден удар во рамки на гол. Компир.

Па локални екипи кога треба да ја местат 0:0, несакајќи ќе го погодат голот, а овие замислете не им отворија работа на голманите цели 90 минути.

Лацио сепак на крај го доби мечот и стигна до 4 од 4 во Лига Европа. Во нокаут фаза ги носи дефанзивецот на Ница, Максим Ле Маршан кој по еден корнер во 92-та минута се најде на погрешно место.

3 ноември 2017 - 09:48