Голот на Милан во 89-та минута за огромен триумф во дербито со Интер

Поради нешто послаб почеток на сезоната на Милан, медиумите веќе го отпуштија новиот тренер Фонсека. Како што обично бива во современиот, модерен фудбал, тренер нема шанса ни пар недели да издржи ако му се навртат лешинарските медиуми. Фонсека го издржа целиот притисок и Милан со 1-2 го совлада Интер. Стоперот Габија даде гол во 89-та минута за триумф и прекин на предолгата серија победи на Интер од 6 триумфи по ред уште од 2022-ра!

Росонерите поведоа први по неверојатниот соло продор на Кристијан Пулишиќ уште во 8’ минута:

Израмни ДиМарко кој стана прв играч кој потекнува од школите на еден од двата милански клуба кој постигнал гол на градското дерби уште од 2004-та и Паоло Малдини:

Стоперот на Милан Габија го имаше најславниот момент од досегашната кариера со победнички гол со глава за 1-2:

Серија од 6 победи по ред против градскиот ривал имал Милан од 1911 до 1913 и од 1946 до 1948. Нераѕурите ја израмнија таа победничка серија но не успеаа да постават нов историски рекорд кој тешко ќе беше достижен.

23 септември 2024 - 11:10