Црвена звезда и Бенфика точно на ист датум имаат одиграно луд меч во Белград

Вечерва од 18:45 на стадионот „Рајко Митиќ“ во Белград ќе се одигра дуелот меѓу Црвена звезда и Бенфика во рамки од 1. коло на Лига на шампиони. Овие два ривали последен пат се сретнале во 1/16-финале на некогашниот Куп на европски шампиони и одиграле луд натпревар.

Во двомеч одигран пред 40 години Црвена звезда после голем и неверојатен пресврт успеала да слави 3:2 иако на полувреме губела 0:2. На реваншот во Португалија Бенфика победила 2:0 и се пласирала во осминафинале.

Натпреварот во Белград се играл на денешен ден пред точно 40 години. Исто како и вечерва на истото место, тогаш пред повеќе од 60.000 гледачи.

Бенфика прва повела по автоголот на Марко Елснер во 27’ минута, а со прекрасен еврогол од далечина Диамантино го довел португалскиот шампион до висока предност од 0:2.

Црвена звезда предводена од нововлезениот Рајко Јањанин кој го заменил Јанковиќ, во вториот дел направила чудесен пресврт. Фудбалерот од среден ред постигнал дури 3 гола, два од пенал за 21 минути (57-ма, 77-ма и 78-ма минута) и направил еуфорија на „Маракана“:

Натпреварот Црвена звезда - Бенфика од Лига на шампиони се игра вечерва од 18:45 часот.

19 септември 2024 - 10:13