таг: затвореници

Затворениците што припитомуваат диви коњи
Затворски фудбал во Уганда

Во овој затвор основан пред неколку децении, фудбалот е религија. Еднакво добро го играат затвореници казнети над 20 и под 20 години зад решетки. Се делат на екипи а најпопуларни се оние кои навиваат за Манчестер јунајтед. Повеќе

Деца муабетат со бивши затвореници
Испрашување на испрашувачите на ЦИА

Двајцата мажи што ги препорачаа техниките за испрашување (тортура) на затвореници на ЦИА се дел од тужбата од поранешни затвореници на ЦИА. Њујорк тајмс ги има видеата од нивното излагање за тоа како тие самите ги опишуваат своите мерки, прикажани паралелно со сведоштвата на затворениците и како тие ги доживеале овие мерки на сопствена кожа. Повеќе

Ердоган вадел заклучени судии, претседателот казнет

Претседателот на турскиот прволигаш Трабзонспор, Ибрахим Хачиосманоглу е суспендиран на 10 месеци и казнет парично поради тоа што минатиот викенд наложил во соблекувалните да се заклучат судиите на мечот против Газиантеп. Повеќе

Студенти од Харвард изгубија на вилица од затвореници

На една страна на подиумот тројца брилијантни студенти од еден од најпрестижните универзитети во светот. На другата, тројца осуденици за тешки кривични дела од казнено-поправен дом во источен Њујорк. Наспроти сите очекувања, во дебатирање победуваат вторите. Повеќе

Како Ел Чапо пак избега?

Пак, затоа што во 2001-ва во времето откако мексиканскиот Врховен суд ја одобри неговата екстрадиција во САД, тој успеа да избега во затвор криејќи се во количка за валкана облека. На полицијата и требаа 13 години за да го прибере. До викендов никој немаше избегано од затворот Алтиплано. Повеќе

Милиони долари по глава избеган затвореник

Во петокот попладнето полицијата уби еден од двајцата затвореници кои пред 3 недели избегаа од затвор во Њујорк (ископаа тунел). Вториот уште е во бегство, ама им стигна сметката за досегашниот труд. Повеќе

Голманот со 25 клубови кој не заиграл само на Антарктик

Луц Фаненштил е Германец кој го одбил Баерн Минхен, играл на шест континенти и лежел 101 ден во затвор во Сингапур. Во моментов работи како скаут на бундеслигашот Хофенхајм, а најубаво вели дека му било во Намибија, каде одел со автостоп на гостувања. Повеќе