таг: владимир путин

Путин ја одбил нарачката на Иран за С-400

Барањето на Иран за купување на одбранбениот систем било одбиено главно затоа што Русија е свесна на напаленоста на сегашната американска администрација да отвори уште една војна во Персискиот залив. Повеќе

ГПС-от не е отпорен на Путин

Секогаш кога Путин ќе се појави некаде ГПС системот во околината инстантно излудува и почнува да дава драматично погрешни резултати, тврдат американски експерти. Повеќе

Дали Казахстан ќе биде модел за трансфер на власта во Москва?

Ако за Путин се уште има надежи дека на некои избори ќе биде соборен, за Назарбајев такви очекувања не ни имаше. Сепак, Нурсултан една вечер одлучи да излезе на телевизија и да каже - доста е. Сега народ почнува да гледа накај Москва во надеж дека и од таму ќе им дојде слична вест. Повеќе

Треба повеќе да им се смееме на Русите

Марк Галеоти е автор и експерт на тема руска политика и криминал, чија главна порака од сета таа експертиза е дека Западот комплетно погрешно го има протолкувано Путин како и комплетна Русија. Повеќе

Путин – Трамп, скоро па во четири очи

Двајцата претседатели се сретнале набрзинка за време на Г20 самитот во Буенос Аирес, а освен нив на средбата присуствувале само уште преведувачот на Путин и сопругата на Трамп, Меланија. Повеќе

Путин и за хокеј го бивало

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, покрај тоа што добро владее со некои боречки вештини (аикидо пред сè), синоќа на Црвениот плоштад во Москва покажал дека знае да игра и хокеј на мраз. На пријателски, ревијален меч на кој играле уште и министерот за одбрана на Русија Сергеј Шојгу, јавни личности и поранешни хокеари, тимот на Путин победил 14:10. Повеќе

Путин, вечен

Спикерот на рускиот парламент неодамна ја спомна можноста за промена на уставот на земјата што веднаш беше протолкувано како обид за симнување на ограничувањата што рускиот Устав ги наметнува на кариерата на Путин. Повеќе

Најголемиот татин син кој со врски заигра во Лига на шампиони

Навивачите на Локомотив Москва веќе му посветија еден ироничен standing ovation во моментот кога дебитираше во Лигата на шампионите против Галатасарај. За се бил заслужен татко му кој е гигант во Русија и близок пријател на Путин. Повеќе

Путин го опоменал Хамилтон да не помисли да го прска со шампањско

Како и во претходните неколку години, така и сега претседателот на Руската Федерација Владимир Путин ги доделуваше наградите на победниците на трката за Големата награда на Сочи. Повеќе