таг: владимир путин

Зошто не можеш демократите сериозно да ги сфатиш околу Русија

Како што објаснува магазинот Политико, тие се во право околу заканата што Путин ја претставува за американската демократија. Ама грешат за речиси сè останато. Повеќе

Животот пишува Нетфликс
На западните шпиони им се темни што Трамп треба да се види со Путин

Расипан телефон низата по која доаѓа информацијата е Москва > европско разузнавање > американски експерти > американски медиуми, а исходот е: Дејли бист пренесува дека американски експерт им пренел тврдење од европски функционери дека Москва очекува нивниот лидер да истресе купишта доверливи информации од Трамп. Повеќе

Тренинзите на Путин

За време на интервјуата со Оливер Стоун за 4-часовниот документарец, 64-годишниот руски претседател меѓу другото објаснува дека вежба 7 дена во неделата. Повеќе

The Putin Interviews (прв трејлер)

Серија од четири интервјуа на Оливер Стоун со Владимир Путин. Премиера, 12-ти јуни. Повеќе

Неколку работи по американското бомбардирање на Сирија

По наредба на американскиот претседател, и без никаква дозвола или одобрување од О.Н., два американски воени брода во источниот Медитеран - УСС Портер и УСС Рос - испукаа 60 крстосувачки ракети на Сирија, конкретно на воздушната база Шајрат, затоа што Трамп одлучил дека тоа е во согласност "со виталните американски национални безбедносни интереси". Повеќе

Фотографијава стана нелегална во Русија

Русија забрани објавување и споделување фотографии од Путин како геј кловн (меѓу останатите работи што ги забрани), и ова е посебен проблем за медиумите кои заради забраната сега немаат како да покажат која слика е забранета за прикажување. Повеќе

Пријателството од Истокот што ја вознемирува ЕУ

Турците прво соборија воен авион на Русија, при што загина рускиот пилот, потоа припадник на турските безбедносни структури од грб го уби рускиот амбасадор во Анкара, во меѓувреме во Сирија Русите се најголем поддржувач на главниот турски непријател Башар ал Асад. Резултат на сето ова е - руско-турските односи се посилни од кога било до сега. И ова е сериозен проблем во матрицата, барем за Западот. Повеќе

Како Финска успева да ѝ пркоси на информативната војна на Русија

Периодов европските разузнавачки агенции од Франција, Германија и Холандија, па до Чешка, кај стигнат алармираат за опасноста од Русија, која сега е олицетворена во пропаганда и дезинформации. Во исто време наспроти овие светски сили е Финска, која некако успеа да изгради имунитет на руската пропаганда, и покрај тоа што е на „првата линија на фронтот“. Повеќе