таг: вар

Го видовте ли најчудниот гол на полусезона во Премиер лига?

Минатиот четврток, Џонџо Шелви, најдобриот играч на Њукасл, стана херој на мечот против Манчестер Сити, а во четвртокот вечер против Шефилд го даде најчудниот гол на сезоната. Повеќе

Каде има овде прекршок врз Роналдо и колку е релевантен ВАР?

Една сезона не може да помине во италијанско без контроверзи кои обично се случуваат во шеснаесетник. Во оваа спортска среда на удар се средбите Јуве – Џенова и Наполи – Аталанта или поточно оние кои неколку години по ред се јадат за врвот. Де Лаурентис распали по Рицоли, кој е главен на судиска. Повеќе

ВАР пред и потоа со Рој Хоџсон на клупата

Вест Хем поведе со 1-0 и за очекување беше да ги освои трите бода, но Кристал Палас направи целосен пресврт и со голот на Џордан Ајо (се прегледуваше на ВАР) ги однесе бодовите дома. Стариот волк Рој Хоџсон имаше интересен израз на лицето пред, за време и по прегледувањето на ВАР. Повеќе

Како може со ВАР да ти се одмили роденденот?

Навиваш за Вест Хем и водиш 1:0 против Кристал Палас. Прво ти израмнуваат, а потоа во 87-ма минута додека дуваш торта, се вртиш да видиш што одлучила технологијата за спорниот гол на гостите. Повеќе

Со сиот памет покажа ВАР, а го немаат воведено

Царот на колото се вика Раул Орско и суди во боливиското фудбалско првенство. Арно ама понекогаш и самиот не знае што суди. Го викна линискиот нешто на муабет и потоа влезе некако напалено на терен мисли ЛШ суди и ги крена рацете за ВАР, само уште да имаше ВАР во Боливија. Потоа се сецна и виде невиде пенал свирна, па овие го промашија. Каша попара ситуација. Повеќе

Обезбедувањето на претседателот на Бразил криво што судијата не гледал ВАР

Аргентинците уште не можат да го преболат поразот од вечниот ривал Бразил, но за едно се сигурно во право: главниот судија на мечот мораше да погледне видео повторување на две многу спорни ситуации. Повеќе

Ај најдете му НЗС на пеналов

Сè што може да НЕ очекувате се случи во овој удар од 11 метри. 1.Сопка 2.Асистенција 3.Гол на друг играч. 4.ВАР 5.Поништен гол. Ваков хаотичен пенал не се видело до сега, а му успеа на Макаби Тел Авив. Повеќе

Кук ли е, рака ли е?

Ваква драма како англиското дерби ретко се гледа во Лига на шампиони. 7 гола, признат гол со ВАР за пласман во полуфинале и троа спорен, па поништен гол со ВАР за елиминација и тоа во 93-та минута. Гвардиола во живот не скокал волку од радост и тоа за џабе. Повеќе

Шампион на колото - покажа со рацете ВАР одлука, а немаат ВАР

Колумбискиот судија Вилмар Ролдан (викаат дека бил најдобар судија во тамошната лига), на мечот Букараманга - Санта Фе во првата дивизија, се консултирал со помошникот линиски судија после што со рацете гестикулирал пенал по прегледан ВАР. А во Колумбија уште нема ВАР. Повеќе