таг: торонто

Никој не му дошол на роденден, ама затоа после го викнале Торонто Лифс и премиерот

Најинтересен и најтрогателен момент во претходното коло од втората хокеарската лига на Северна Америка се случи со роденденот на едно дете. Повеќе

Топот од Панама со еврогол

Во КОНКАКАФ Лигата на шампиони (играат екипи од Централна и Северна Америка), Индепендиенте од Панама со 4-0 го испраши Торонто кој неодамна остана без најдобрите играчи Васкез (Катар) и Џовинко (Саудиска Арабија). Вториот гол за домаќините кој го даде Омар Браун беше преубав. Повеќе

Кој е 19-годишниот Грк кој го дрма светскиот тенис?

Стефанос Циципас е новата тениска надеж која во рок од само неколку дена на колена спружи тројца играчи од светската Топ10 листа и вечерва ќе се бори за пласман во големото финале во Торонто. Повеќе

Како е уапсен човекот што во Торонто уби 9 луѓе со комбе

Сето ова да се случуваше малку појужно ќе имаше најмалку уште 100 вооружени полицајци и најмалку уште еден мртовец, застрелан најверојатно од сите 100 претходни. Повеќе

Себа Џовинко во Америка како Меси во Европа

Иако е висок само 163 сантиметри, ’Атомската мравка’ од меч во меч докажува зошто важи за главна ѕвезда во МЛС. Во дресот на Торонто синоќа постигна еврогол од слободен удар против мексикански Тигрес и го внесе својот клуб во полуфинале на американската Лига на шампиони. Повеќе

Тренерот на Џовинко во ултрас фазон

Екипата на Торонто ја освои Источната конференција во МЛС лигата и втора година по ред во финале ќе се пресмета со Сиетл од кого загуби лани. Себастијан Џовинко им е прв стрелец со 16 гола, а тренерот Грег Вани им е најјак навивач и спремен за водач. Кој знае што ќе прави ако слават во финале. Повеќе

Торонто ќе прави самопридонес

Скопјани со самопридонес го изградија езерото Треска (ене го, запуштено) ама и одбија да дадат пари за трамвај (ене го, го нема), делумно од што се слепци, делумно од што на доцните социјалистички власти не можеше да им се верува каде завршуваат парите (оти па сега може). Неколку децении подоцна од нас, Торонто решава да ја проба таа „назадна“ идеја. Повеќе

Majкл Мур: Мерил Стрип треба да се кандидира за претседател на САД

Неговиот нов филм „Кoго да нападнеме следен" оваа недела го отвори филмскиот фестивал во Торонто. По тој повод Мајкл Мур за Гардијан уште еднаш ги искажа своите ставови - дека современа Америка е рамна на јужноафриканскиот апартхејд, дека ја подржува Хилари, но и сите јаки жени во уметноста и во политиката. Она што е необично е што филмот е оценет како „весел“ и „оптимистичен“.  Повеќе

Во Канада не простуваат примитивизам

Навивачот на фудбалскиот клуб Торонто Репторс, Шон Сајмос (во жолт дрес на Арсенал) бил избркан од работа, поради вулгарностите што ѝ ги кажа на репортерката Шона Хонтс во живо. Се правеше важен, но откако колегите од работа го препознале, го пријавиле целиот случај кај директорот на компанијата Хидро каде Сајмос работел. Повеќе