таг: студена војна

Џез легендите како културни амбасадори за време на Студената војна

Дизи Гилеспи, Луј Армстронг, Бени Гудман. Сите тие биле дел од напорите на владата на САД за културна дипломатија за време на Студената војна. Иако работите не се одвивале секогаш мазно. Повеќе

Лавров: Што би го труеле Скрипал кога го пуштивме од затвор?

Шефот на руската дипломатија вели дека Кремљ нема никаков мотив или интерес да го елиминира Сергеј Скрипал. Тој не гледа друго објаснување освен дека на британската влада ѝ бил потребен голем скандал за да го оттргне вниманието на јавноста од проблемите со Брегзит. Повеќе

Бжежински нè напушти, муџахедините ни останаа

Деновиве почина Збигњев Бжежински, човекот кој со децении беше еден од навлијателните лица на американската политичка сцена. Основач е на магловитата Трилатерална комисија и архитект на проектот за вооружување на авганистанските бунтовници против Советскиот сојуз, никулец од кој подоцна ќе бидат создадени ќелиите на Ал Каеда кои на 11 септември 2001 ќе ги посетат САД во не баш пријателска но работна посета. Повеќе

Сега и Џереми Корбин е руски колаборационист

Од обете страни во полн налет е пропагандната хистерија поврзана со зголемените тензии на релација НАТО - Русија. Ај тоа Русите, кај нив секогаш е џа или бу, ама што префинетиот и демек толерантен на различности Запад сè повеќе се потпира на комунистичката парола „ко другачије каже, тај клевече и лаже“?  Повеќе

Новинарскиот куршлус во Вашингтон Пост

Сред аферата со можната руска вмешаност во американските избори, Вашингтон Пост пушта многу посериозна вест: не само изборите, Русите успеале да ја хакираат цела електрична мрежа во САД! По сите параметри, вест која на угледниот медиум би можела да му донесе уште еден Пулицер. Само што, нема везе. Повеќе

Полека малку, не почнува нова Студена војна
Бугарин во Њујорк тајмс

Како Бугарин можам да ви кажам дека меѓународните медиуми изборите во малите европски земји ги покриваат исто како што професор по литература чита шпионски роман: интересна занимација, ама за кратко ги заборава ликовите, а не му е многу гајле и ако наративот се испомеша. Обично ова не е проблем, ама следната година може да биде. Повеќе

Не се сомневајте дека новата НАТО стратегија е Студена војна 2.0

Спротивно од декларативните пораки на неговите челници, она што НАТО го реши на последниот самит е знак дека започнува нова Студена војна. Првата траеше 43 години. И не, не е ова руска проценка. Повеќе

Украинците се жртви на американската "Студена војна 2.0"
Оливер Стоун:

По четири часовно приватно интервју со соборениот и пребегнат украински претседател Виктор Јанукович, на американскиот режисер му станало јасно дека кризата во Украина има отпечатоци на ЦИА и УСАИД. Повеќе

Студената војна и жената со брада

Повеќенасочните хејтања која ги предизвика појавата на Кончита е само мачкање очи пред еден многу посериозен глобален судир. Кончита стана повод за поделба на Европа а гласањето за или против неа стана травестиран референдум за или против Русија. Повеќе