таг: стадион

Зошто You’ll Never Walk Alone е трагична песна а сите ја сакаат

Веќе 55 години навивачите на Ливерпул пред секој меч ја исполнуваат легендарната песна You’ll Never Walk Alone - и тоа не е просто само традиција, туку веруваат дека им носи чуда. Повеќе

„Ирците“ кои ја смислија најзаразната песна на стадионите во САД
Jump Around

Ретко кој не го памти хитот Jump Around на коишто генерации скокаа на прослави, родендени, дружби. Во САД на стадионот на Висконси традиција долга 20 и кусур години е преку 80.000 души да скокаат на оваа песна. Делува страшно! Повеќе

Што сè има најдобриот стадион на светот кој чини 1,6 милијарди долари

Наместо да се мислите дали да одите на шопинг, на ручек, на пиво, на билијард или да прошетате додека игра вашиот омилен клуб, сето тоа може да го направите и во исто време да го гледате омилениот клуб. Вселенски стадион во Атланта нуди такво нешто. Повеќе

Македонски синдром на самоуништување

Го носи епитетот најфудбалскиот град во Македонија, има двократен шампион кој има нагостено екипа и од Серија А, а на стадионот не знае човек дали некој сади бостан или одгледува тутун. Ама ќе се реконструирал, епа нека се реконструира де, зошто е како росна ливада? Повеќе

Идејата на Хитлер за изградба на најголемиот стадион во светот

Адолф Хитлер е познат се знае по што, лудите идеи, но и остварувањето на дел од идеите. Една од нив била Германија да биде домаќин на Олимписките игри, ама засекогаш. За таа намена почнал да гради стадион со капацитет од 400.000 луѓе. Повеќе

Генијалното навивање на навивачите на Вест Бромвич

На една позната навивачка мелодија, на мечот против Сити додека нивниот тим ја имаше топката навивачите на ВБА пееја: "We've got the ball", а кога противникот ќе им ја земеше пееја "We've lost the ball". Како тоа добро звучи. Повеќе

Кога Пол Гаскоњ отишол да бара една топка

За легендарниот Пол Гаскоњ има толку многу анегдоти, што комотно може да се состави книга од неговите циркуси. Еве една од тренинг во Тотенхем кога Гаскоњ играше за нив. Повеќе

Казнети затоа што го сакаат фудбалот

Од крајност во крајност е состојбата на стадионите во Нигерија и Македонија. Кај нас доаѓаат 200 луѓе од кои 100 пцујат, 50 грицкаат семки, а 50 само чекаат кога ќе примиме гол затоа што ја играле во кладилница. Во Нигерија друга слика. Таму на мечот против Египет во март на стадион со капацитет од 16.000 дошле околу 40.000. Безбедноста намалена, ризикот голем колку и љубовта кон репрезентацијата. Повеќе

Барса го откри новиот изглед на Камп Ноу

Победничкиот проект на Никен Секеи и тандемот Пасквал-Аусио за новиот изглед на Камп Ноу беше претставен денес на стадионот на Барселона. Повеќе