таг: шкупи

Коментар на денот за маестралните македонски екипи во Европа

Откако Шкендија, Шкупи, Македонија Ѓорче Петров и Академија Пандев направија “дар мар“ уште во првото квалификациско коло за излез во Европа, а Шкендија синоќа загуби дома од Дуделанж од Луксембург и во ЛЕ, колегата Филе има добар предлог. Повеќе

Македонска фудбалска реалноста во два потега

Во 30-то коло од македонската лига паднаа два гола по два комични кикса кои заслужуваат истрага која ниту ќе се случи, ниту па некој ќе помисли да го помрдне газот да ја спроведе. Маалските турнири се сфаќаат посериозно од нашата бедна прва лига каде веќе и кравите во терените - ливади, знаат дека има пазар. Повеќе

Зорт на колото во Чаир

Нивото на мак фудбалот не се мери само по квалитетот, организацијата, инфраструктурата и слично, туку и по менталитетот и културата на самите актери на терен. Фоткава не е од селана, туку од прва лига, а на неа е фудбалер на Шкендија на гостување против Шкупи, кој до скоро играше на европска сцена. Сам се издаде по бројката. Повеќе

Еден „навивач“ на Ренџерс расистички навредувал деца во Скопје, друг се изгубил

По триумфот од 2-0 во Глазгов и ремито 0-0 на реваншот во Скопје, трофејниот клуб го елиминираше тимот на Шкупи, а двомечот остана во сенка на расистичките навреди на еден кретен кој се декларира како навивач на Глазгов Ренџерс. Повеќе

Џерард дебитираше против Шкупи со победа и атрактивен потег

Дуелот од првото квалификациско коло во Лига Европа меѓу Шкупи и Глазгов Ренџерс беше прв официјален настап на Џерард како тренер. Легендата на Ливерпул оствари водство од 2:0 пред реваншот во Скопје на 17-ти јули, ама како уште да му се игра фудбал. Повеќе

Славниот Џерард со Глазгов Ренџерс доаѓа во Скопје

Македонските претставници во Лига Европа не можат баш да се израдуваат нa денешната ждрепка во Нион. Никој од трите македонски претставници не доби лесен противник, осбено не Шкупи кој ќе се судри сo 54 кратниот шампион на Шкотска. Повеќе

800.000 евра загарантирани за Шкендија и 500.000 за Вардар

За УЕФА нема зима. Фондот за ЛШ и ЛЕ изгледа како секоја година да им расте. Следната сезона ќе поделат дури 900 милиони евра повеќе од лани. Ќе тријат раце и четири македонски екипи, кои како и да изиграат летово ќе искешираат добра пара како за нив. Повеќе

Барди се сретна со првиот тренер од Чаир

Најдобриот македонски интернационалец сезонава, Енис Барди ги полни насловните страни по европските медиуми откако со два прекрасни гола „ја упропасти“ Барселона синоќа (5:4). Пред почетокот на денешниот тренинг на Леванте, Енис се сретнал со Бедри Салиу, неговиот прв тренер во Шкупи кога почнувал со фудбал. Повеќе

Навивач на Вардар бил избоден со нож од навивачи на Шкупи

Во текот на вчерашниот ден се појави веста за драматичен напад во строгиот центар на Скопје, кај ’Рекорд’ каде што неколку млади луѓе нападнале 16-годишно момче и со нож му нанеле повреди. Станува збор за навивачка пресметка со меѓу-етнички призвук. Повеќе