таг: серија б

Најјаката брада во фудбалска Европа на 39 години ќе игра во Серија Б

Давиде Москардели е култна личност во Италија. Нема место на Апенините каде не го сметаат за еден од најдобрите италијански дриблери. Сезонава пак ќе го гледаме во дресот на Пиза со која се пласираше во Серија Б. Повеќе

Првиот меч на Сари против Јуве со Буфон и Дел Пјеро

Сезоната 2006/2007 во втората италијанска лига, Арецо ја почнал со нов тренер и со минус шест бода поради казната од скандалот калчополи, а најголемото изненадување го направиле на најтешкото гостување. Повеќе

Тежок удар за клубот на Несторовски и Трајковски, Палермо исфрлен во Серија Ц

Поради катастрофално водење на клубот од управата, целиот макотрпен труд на македонските репрезентативци паѓа во вода. Палермо сонуваше враќање во Серија А со Нестогол и Алекс, а денес стигна гром од ведро небо. Повеќе

Нов гол на Несторовски, Македонецот во серија

По двата гола и асистенцијата пред почетокот на репрезентативната пауза, Илија Несторовски одново стрелаше за својот Палермо. Овојпат на гости против Козенца каде Илија го отвори резултатот во 34' минута. После само две минути Козенца израмни на 1-1 а Нестогол доби црвен картон поради приговор кон судијата во 91' минута (втор жолт) и нема да игра на следниот меч. Повеќе

Најновата фудбалска надеж на Италија игра во Серија Б и е клон на Пирло

Ретко се смее, ретко покажува емоции на лицето. Исто како Пирло ја има таа флегматична елеганција на теренот а што е најинтересно игра во Бреша, има долга коса и ја покрива истата позиција како Андреа на времето. Повеќе

Несторовски и Трајковски на терен, три фракции се тепаат меѓу себе

Едните се Инфериоре, другите Супериоре а третите познати под името Суд (во превод Југ). Причините за тоа што овие три фракции тифози на Палермо не се поднесуваат меѓу себе се нејасни, а нетрпеливоста кулминирала на гостувањето во Салерно минатиот викенд кога се степале меѓу себе. Повеќе

Парма се врати во Серија А!

Една од најубавите вести на крајот од сезонава е тоа што Парма после три години во пониските лиги и објавата на банкрот, се враќа таму каде што и е место. Повеќе

Прв гол на Несторовски после ноември

Со капитенската лента околу раката, македонскиот репрезентативец во 65’ минута од пенал даде гол за Палермо против Фоџа. Ова е прв гол за Прилепчанецот кој „постеше“ од 25. ноември и мечот со Авелино. Од тогаш до вечерва не постигна гол на 8 меча. На крајот Палермо загуби 1:2 и тоа е втор пораз по ред за тимот од Сицилија кој сега после 25 меча заостанува три бода зад двете места кои водат во Серија А. Повеќе

Во Венеција се спрема суперклуб кој ќе им пркоси на сите

Во еден од најубавите градови на светот речиси 19 години нема прволигаш. Ретко кој го памети клубот кој некогаш играше во Серија А. Навивачите биле разочарани од разни ветувања, но на крајот на стадион ги вратил лукав американски адвокат со италијанско потекло. Повеќе