таг: сенегал

За трофеј со ваков автогол треба само к`смет

По пауза од 29 години, селекцијата на Алжир е освојувач на Африканскиот Куп на нации откако во финалето ја совлада Нигерија со 1:0. Голот за победа е како да ви кажеме. Скроз г`злачки автогол со лоб удар уште во 2 минута. Марез ја доби и оваа битката со Мане, покрај онаа за титулата во Премиер лига. Повеќе

Необичен навивачки колорит - убавината на Купот на Африка

Купот на Африка (пандан на Европско првенство) не е само чудни стадиони и специфичен фудбал, туку и необични навивачи какви што никогаш нема да сретнете на Европско или во Лига на шампиони. Повеќе

Сјајната исповед на Кулибали, најбараниот стопер на денешнциата

Својот фудбалски и животен пат Калиду Кулибали го раскажа за реномираниот The Players’ Tribune за кого своите кариери ги раскажаа најголемите фудбалски и општо спортски ѕвезди. Повеќе

Сте можеле и телефонски да се јавите во Интер за Кеита

Фудбалската репрезентација на Сенегал ќе биде ослабена во квалификациите за Купот на Африка 2019, откако остана без еден од најважните напаѓачи, кој не е ни повреден ни суспендиран. Причините се банални. Повеќе

До таму ли стигнавме Јапонец да задржува време?

Во последните 10-15 минути од мечот Јапонија - Полска 0:1, Јапонците иако губеа, имаа пласман во следна фаза затоа што Сенегал кој губеше од Колумбија исто 0:1, полошо стоеше на фер-плеј табелата (имаа 6 жолти картони, а Јапонија 4), па „самураите“ си подаваа на средина од терен да не случајно направат жолт картон. Повеќе

Што ти е Светско, Јапонија со пораз оди во осминафинале

Стоперот на Барселона, Јери Мина ја однесе Колумбија во нокаут фазата и го исфрли Сенегал, а Полска непотребно ја победи Јапонија, само колку да им наштети на тие што ја бркаа на спортска, која ете не мораше да се мачи да брка ниту бод. Повеќе

На кој што му треба денес на Светско?

Вечерва се игра големото дерби од првата фаза, Англија - Белгија кое ќе го одлучи победникот во групата Г. Попладнево Јапонија, Сенегал и Колумбија играат за пласман понатаму. Повеќе

Јапонецот кој од публика ја закова со глава

Сенегалскиот репрезентативец Н’Дојде во 51’ минута од мечот против Јапонија ја шутна топката високо над голот, а таму на трибините ја сочека еден Јапонец кој немаше страв да ја забие со глава. Повеќе

Голеада на Јапонија и Сенегал за чекор поблизу до следна фаза
СП 2018

Во една од повозбудливите средби деновиве на Светското, во групата Х, Јапонија и Сенегал ремизираа 2:2 и сега имаат по 4 бода пред последното коло. Повеќе