таг: саудиска арабија

Трамп тарифа за рекетарење богати држави

Трамп тргна да објаснува колку е добар во дипломатија, за до крај на реченицата да признае дека всушност рекетарски ги продава американските војници како заштита низ свет. Повеќе

Фантастичен гол на Џовинко во Саудиска Арабија

Некогаш најголемиот талент на Јувентус и италијанскиот фудбал, Себастијан Џовинко, откако во Канада ги учеше како се игра фудбал, сега раструа и во Саудиска Арабија. Игра за тимот Ал-Хилал. Синоќа на гости против Ал-Хазм во 90+1’ минута израмни на 1-1 со бомба. Повеќе

Презимиња на дресовите на арапски јазик, жените добија дозвола за стадион

Фудбалерите на Лацио во рок од само неколку дена, по вторпат го демолираа Јувентус со 3-1, овојпат далеку од дома, во Саудиска Арабија, земја која што плати милиони за италијанскиот Супер Куп да се игра кај нив. Повеќе

Зошто Саудиска Арабија увезува песок?

И тоа ни помалку ни повеќе од Шкотска. Ако ја гледаш Шкотска на мапа, па Саудиска Арабија на мапа, ништо од ова нема логика. Ама вон мапите има. П.С. една работа што не сме ја знаеле за песокот е дека тој е необновлива суровина. Повеќе

Зошто Саудијците лажат колку нафта вадат?

Да им веруваш на изјавите на Саудиска Арабија околу нивното производство на нафта, за експертите е исто како да и веруваш на Кина за нејзиниот економски раст. И деновиве ова само се влоши по нападите на саудиските нафтени капацитети. Повеќе

Путин се понуди да и помогне на Саудиска Арабија, со С-400

На Саудијците дронови им уништија една од клучните нафтени постројки на земјата, а според Путин тоа никогаш не би се случило доколку располагаа со С-400 одбранбениот систем. Повеќе

Саудиска принцеза доби условно за тепање водоводџија во Франција

Хаса бинт Салман е сестра на актуелниот престолонаследник на Саудиска Арабија, која некако сфаќа дека нејзиниот кралски статус важи и на другата страна на светот, во Париз. Повеќе

Како беше убиен Џамал Кашоги

Саудискиот новинар е убиен и распарчен (буквално) во саудиската амбасада во Турција. Катарска Ал Џезира, врз основа на турски извори, прави видео реконструкција на убиството на Кашоги. Повеќе

Сегде појди, дома дојди - чудно лето за шпицот на Виљареал

Фудбалскиот клуб Малага (игра во Сегунда) е извор на нејасни информации, шпекулации и чудни зделки. Наводно имаа сериозни планови за сезонава, ама на крај, како и секоја во последниве 4-5 години, ни сами не знаат кај тераат. Повеќе