таг: сампдорија

Големиот мангуп на италијанскиот фудбал и идол на навивачите на Сампдорија
Франческо Флаки

Трет стрелец во историјата на Сампдорија каде повеќе го сакаат од Манчини, Верон и Џанлука Вијали. Три пати паѓал на допинг-тест поради кокаин. За Фиорентина вели дека му била жена а Сампдорија љубовница. Повеќе

Кој е Патрик Шик, новиот член на Јувентус

На почетокот на изминатата сезона на многумина би им се простило што не го знаат младиот Чех, но 21-годишниот шпиц кој овие месеци стана најбаран фудбалер во Италија, утрово стигна со авион од Европското за млади и потпиша со Јувентус. Повеќе

Џампаоло Пацини ја врати Верона во Серија А

Талентот кој го поседуваше во легендарната генерација на Аталанта, Пацини подоцна во кариерата го демонстрираше во повеќе италијански клубови. Раатот го најде во Верона на која што ѝ донесе експресно враќање во најдобрата лига и стана идол на тифозите. Повеќе

Фото на денот

Сампдорија, сезона 1995/1996: Свен Горан Ериксон, Роберто Манчини, Кристијан Карембе, Кларенс Сидорф и Синиша Михајловиќ. Па па па, какво сликиште е ова. Признајте дека сте немале појма за оваа збирштина на легенди во Сампдорија. Повеќе

Во какви дресови играа италијанските клубови во ’90-те

Како што поминуваат годините, вредноста на ретро дресовите од италијанските тимови е сè поголема како и носталгијата за ’90-те години кои ја прославија Серија А. Повеќе

Најлудиот пресврт на Интер со снимка од Телма

Благодарение на неговото височество Јутјуб налетавме на еден ретро хајлајтс од Серија А (9 јануари 2005), која имаше посебен шмек кога одеше на Телма. Пет преноси за викенд, па ти си бираш што да гледаш. Во 83 минута Бранко Илиевски му запишува пораз на “својот“ Интер откако Кутузов ја носи Сампдорија до водство од 0:2 на Меаца. Остатокот ќе мора сами да го видите. Повеќе

Што значеше да ги имаш Монтела и Манчини во напад

Еден доста интересен, атрактивен и богат ретро флеш од Серија А со 9 голови во кои главни протагонисти се двајца актуелни тренери кои важеа за големи стрелци во 90-те. Повеќе

„Прадедо ми го држеле како експонат во зоолошка, а јас да пеам француска химна“
Фудбалскиот пат на Кристијан Карамбе

Голем број фудбалери минуваат трнлив пат за да стигнат до врвот, но она низ што поминал Кристијан Карамбе сигурно дека е приказна за долгометражен филм кој би имал рекордна гледаност. Еве и зошто. Повеќе

Малото магаре кое ги тераше тренерите да менуваат голмани
Фудбалскиот пат на Ариел Ел Бурито Ортега

Како секој Аргентинец, така и Ариел не ја криел страста за фудбалот, танцот, алкохолот и убавите жени. Носталгијата за тангото го врати од Истанбул во Буенос Аирес поради што го суспензираа на две години и падна во депресија. Кариерата ја заврши како што ја почна, пред 40.000 навивачи. Повеќе