Деки Станковиќ се израдува на прва победа со Сампдорија после 22 пенали

Довчерашниот стратег на Црвена Ѕвезда, како тренер во Италија дебитираше со 1:1 во Болоња, па загуби дома од Рома. Стигна првата победа, ама во Купот после голема драма во продолженијата.

Во битката за осминафинале, Сампдорија се изнамачи против второлигашот Асколи кого го делеше само една минута до сензација.

Регуларните 90 минути завршија 1:1, а Асколи со голот на Донати во 110-та минута беше на чекор до пласман во следната фаза со што ќе го шокираше Станковиќ.

Но спасител беше Капуто кој погоди дури во 119-та минута за 2:2 и пенали.

Изведоа вкупно 22 и на крај останаа да шутираат голманите. Во последната 11-та серија голманот на гостите Гуарна не успеа да погоди за голема радост на Сампдорија.

Во осминафинале ќе се сретнат со Фиорентина и ако ја поминат вкрстуваат со двојката Милан/Торино.

После цела драмолетка Станковиќ вака го напушти теренот, во неверување што сè му се случи против второлигаш.

21 октомври 2022 - 10:58