таг: портсмут

Морони од навивачи

Има навивачи и навивачи. Првите се оние кои грло оставаат на стадион и одат за да бодрат, а вторите се овие идиотиве на видеово кои се трудат да бидат што поголеми идиоти. Фудбалер на Сандерленд паѓа меѓу нив, а овие од Портсмут навивачиве место да му помогнат да стане, го штипат и го маваат.  Повеќе

Светски познат фудбалер кој станал келнер за да преживее

Еден од подобрите напаѓачи на Уругвај, Дарио Силва се прослави во шпанската лига, посебно во Малага и Севиља каде постигна преку 40 гола на 115 меча. Во 2006 доживеа тешка сообраќајна несреќа после што му ја ампутираа ногата. Повеќе

Фудбалер на Бристол го изведе најлошиот пенал на сезоната

Во англиската Лига 1 (трета лига), синоќа играа Портсмут и Бристол Роверс. При резултат 1-1, шпицот на гостите Џонсон Кларк-Херис ја опна топката над облакодерите во близина на стадионот. Интересно голот за Бристол претходно го даде токму Кларк-Херис од пенал ама пропушти да им донесе победа. Повеќе

Дојдете ваму еден по еден

Извесен Омар Богл од Портсмут фати да си поигрува, да си поигрува и да си поигрува. Две зидановки им направи, онака најлабаво. Повеќе

Како се слушаат навивачи на третолигаш на соседниот остров

Вака сега. Портсмут е англиски третолигаш кој игра на стадион со капацитет од 21.000 гледачи, а снимкава е направена на Хајлинг островите оддалечени на воздушна линија од 6,5 километри. Ако не верувате, тогаш пуштете ги појако звучките. Повеќе

Просинечки ја димеше соблекувалната, ама на таква ѕвезда никој не му можеше ништо

Југословенската, а потоа и хрватска легенда покрај тоа што епитетот ѕвезда го доби во дресот на Црвена Звезда, а потоа беше дел и од Ел Класико и тоа од двете страни, една сезона мина и во англискиот второлигашки фудбал. Таму се служел со балкански манири за кои молчеле сите во тим. Повеќе

Камерунецот со 21 браќа и сестри кој стана дел од „Непобедливите“ на Арсенал
Лорен Бисан Етаме

Еден од 22-та браќа и сестри како мал со семејството се сели од Камерун во Шпанија која била почеток на неговиот фудбалски пат. Од другарствата со Марадона и Ето и многу трофеи, стана легенда на Арсенал. Повеќе

Фудбалерот кој не може да не го сакате
Питер Крауч

Некогашниот репрезентативец кој одигра 43 меча за Англија и постигна 22 гола беше учесник на две Светски првенства. Кога имаше серија од 18 меча без гол, навивачите и новинарите го распнаа, а подоцна се отвори и се изнадава голови. Повеќе

11-те голови во Англија и лудиот пресврт на Манчестер

Два незаборавни моменти кои се имаат случено на денешен ден, а се од поновата историја на англискиот фудбал не се испуштање. Првиот е највисокиот резултатот во историјата на Премиер лигата кој се случи на средбата Портсмут - Ридинг и пресвртот на Манчестер Јунајтед против Тотенхем по негатива од 0:3. Повеќе