11-те голови во Англија и лудиот пресврт на Манчестер

Два незаборавни моменти кои се имаат случено на денешен ден, а се од поновата историја на англискиот фудбал не се испуштање. Првиот е највисокиот резултатот во историјата на Премиер лигата кој се случи на средбата Портсмут - Ридинг и пресвртот на Манчестер Јунајтед против Тотенхем по негатива од 0:3.

Тешко е да се анализира ваков меч, рече тренерот на Ридинг, Стив Копел после мечот на Фратон Парк одигран на 29 септември 2007-ма кој заврши 7:4. Тоа е натпревар со најмногу постигнати голови во историјата на Премиер лигата.

Портсмут на полувреме имаше предност од 2:1, а потоа во вториот дел Ридинг израмни на 2:2. Домаќините до 70 минута водеа со 5:2, а по 9 минути игра беше 5:3.

Од 81-ва до 94-та минута паднаа по еден евтогол на двете страни, а имаше и пенал за Портсмут кој Мунтари го претвори во гол. Бенџани од Зимбабве постигна хет-трик за домашниот тим.

Второто полувреме од мечот на 29 септевмри 2001 година на Вајт Харт Лејн, навивачите на Манчестер Јунајтед ќе го паметат како едно од најдобрите во историјата на клубот. Тотенхем имаше водство од 3:0 во првите 45 минути, но во второ на сцена стапија Енди Кол, Лорен Блан, Руд Ван Нистелрој, Хуан Себастијан Верон и Дејвид Бекам. Ги знаете така?

29 септември 2015 - 13:28