таг: плагијат

„Обликот на водата“ на дел Торо е плагијат?

Пред неколку дена беа објавени овогодинешните кандидати за Оскар, а на списокот води филмот на Гиљермо дел Торо, со 13 номинации, меѓу кои оние за најдобар филм, режисер и актерка. Но целиот процес го следат контроверзи, околу тоа дали „Обликот на водата“ е плагијат на претходен краток филм, односно на драма на добитник на Пулицер.  Повеќе

Лана Дел Реј е Црееп

Пејачката ги потврди гласините дека Рејдиохед ја тужат за џапање на нивниот хит од 1993 година, Creep. Таа вика „нема врска“, ама им понудила 40% од приходите на песната. Овие бараат 100%. Со многу право. Повеќе

Kaко „Слободна Далмација“ објави непостоечко ексклузивно интервју со Боб Дилан

Војо Шиндолиќ, новинар, поет и преведувач на импресивен список дела на американската книжевност, неодамна објавува „ексклузивно“ интервју со неговиот (наводен) долгогодишен пријател Дилан. Ама меѓу неговите колеги има некои и музички и новинарски потковани. Па го фаќаат во лага.  Повеќе

Дали нобеловиот говор на Дилан е всушност плагијат?

Од 78 реченици во говорот кој беше снимен само аудио, без да биде дозволено објавување официјална транскрипција, десетина се речиси целосно препишани. Ама не од друг Нобеловец туку од сајт на кој има кратки содржини на лектири за учениците да не мора да читаат. Нам ни изгледа дека Боб (пак) малку ги заеба Швеѓаните. Повеќе

Најпознатиот музички „форензичар“

Дали навистина „Мислејќи на глас“ на Ед Ширан е украдена од Марвин Геј? Колку и песниве да се слични дури и за просечното уво, на суд се бара експертско мислење, од музички Шерлок Холмс. Повеќе

По трагата на еден академски плагијат
Уби ме туџа срамота

Локален случај на апла копи/пејст текст, или приказната за тоа како обична студентска семинарска стана научна статија во меѓународно списание, на која се потпишани шест автори. Повеќе

Од кого сè краделе Битлси?

Не дека локално многу ни менува, ама една од главните светски вести денес беше пуштањето на речиси целата дискографија на Битлси на стриминг сервисите како Спотифај, Епл мјузик, Тајдал и др. Како што се актуелизираа Битлси, така се актуелизира и прашањето од кого тие всушност краделе музика, креативно покривајќи ги трагите. Повеќе

Жижек плагијатор?
За малку да се правело проблем

Некои го мразат, а некои го обожаваат неговиот вечно размафтан и брзозборен стил со блага говорна маана. Но до сега никој го немаше обвинето за најголемиот грев во интелектуалните кругови - плагијаторство. Повеќе

Преку плагијатот веќе!

Ролинг Стоун реши на стари години пак да го интервјуира Боб Дилан, а овој како и секој маж на стари години имаше што да каже за тие што му мрчат по најразлични основи. Повеќе