таг: пехар

Зошто Чех одби да го крене пехарот освоен во Кина?

„Дечки, ова не е реален трофеј што треба да го креваме. Ајде да го кренеме најголемиот на крајот од сезоната, а не овој“, им рекол капитенот на Арсенал на помладите соиграчи после победата против Баерн Минхен на пријателскиот меч од Меѓународниот фудбалски Куп во Кина. Повеќе

Никој како него - Федерер го прослави својот осми трофеј на Вимблдон

Роџер Федерер со право го носи епитетот Кралот на Вимблдон затоа што попладнево по осми пат во кариерата славеше на лондонскиот Гренд Слем, против Марин Чилиќ 3:0 во сетови 6:3, 6:1, 6:4. Повеќе

Зошто на врвот од пехарот на Вимблдон има ананас

Престижниот турнир влегува во самата завршница а круна на сите анегдоти поврзани околу Вимблдон секако е ананасот на врвот од вредниот пехар. Повеќе

Пехарот кренат, Скопје во транс

Во моментите кога Вардарци го кренаа највредниот трофеј во европскиот клупски ракомет додека Мелани Си пееше We Are The Champions, на улиците на Скопје започна еуфоричното славје. Повеќе

Доделувањето на пехарот се враќа на теренот, симнете се долу

Новиот претседател на УЕФА, Словенецот Александар Чеферин донесе одлука со која се менува решението на Мишел Платини од 2007-ма, на победниците во Лига на шампиони и Лига Европа пехарот да им се доделува горе на трибините. Повеќе

Роналдо доби статуа која баш и не личи на него

Најдобриот фудбалер во историјата на Португалија ги израдува мештаните на градчето Фуншал каде неговата репрезентација ја пречека Шведска во пријателски меч. Повеќе

Почина скулпторот на трофејот за Светско првенство

Силвио Гаѕанига, човекот кој го дизајнираше највредниот трофеј во историјата на фудбалот почина во Милано на 95-годишна возраст. Кафу му изрази сочуство и благодарност за тоа што го дизајнирал пехарот кој ја носи најголемата радост во спортот. Повеќе

Пехарот стигна во Лисабон

Прва од авионот излезе стјуардесата да ги сними присутните навивачи, но брзо сфати дека сите од вратата го чекаат пехарот. Го изнесоа Кристијано Роналдо и селекторот Фернандо Сантош, а потоа сите играчи со отворен автобус тргнаа низ градот. Повеќе

Тајната на украдениот пехар од ЛШ на Астон Вила

Најдрагоцениот трофеј во Европскиот фудбал стигнал во Бирмингем, но една вечер го снемало од паб во Вест Мидлендс. Три децении подоцна следува приказната како два полициски тима го освоиле пехарот. Повеќе