таг: обединети арапски емирати

Екс-НСА шпиони хакирале новинари за Обединетите Арапски Емирати

Новинари и директори на новински компании како Би-би-си, Ал-Џезира биле хакирани од поранешни американски шпиони за потребите на Емиратите, објавува Ројтерс. Повеќе

Кога Федерер и Агаси играа тенис на висина од 321 метар а топчињата летаа во заливот

Работава мечка страв мене не страв. Како ништо да не било, двајцата воодушевени изјавиле дека имале фантастичен поглед над целиот град. Повеќе

Во ОАЕ апсат и затвораат ако носите дрес на Катар

Британскиот државјанин Али Иса Ахмад бил задржан во полиција во Обединети Арапски Емирати поради тоа што се прошетал со дрес на Катар, селекција која го освои штотуку завршениот Азиски Куп на нации. Повеќе

Катарци дадоа гол, навивачи на ОАЕ ги гаѓаа со чевли

Селекцијата на Катар е на прагот на историски пласман во големото финале на Азискиот Куп на нации откако води со 2-0 против домаќинот на турнирот Обединети Арапски Емирати. Само што Алмоез го постигна вториот гол за Катарците, следуваше дожд од чевли од трибините. Повеќе

Рамноправност во Емирати е кога сите мажи се рамноправно наградени

Вицот почнува со „Обединетите арапски емирати доделуваат награди за родова рамноправност“, а завршува со „сите добитници на наградите за родова рамноправност се мажи“, и не е виц. Повеќе

Иринеј Херок // Емирати и песок
Како во Дубаи се прекинува фудбалски меч

Во регионов сме виделе прекин на фудбалски натпревар да предизвика куче, мачка, коњ, вол, кокошки. Ама во Дубаи се нешто понапредни. Далеку понапредни. Повеќе

Саудиска Арабија, Египет, Бахреин и Емиратите ги прекинаа дипломатските односи со Катар

Саудиската државна новинска агенција објави дека Ријад ги затворил своите граници, прекинувајќи секаков копнен, воздушен или поморски контакт со Катар, со што речиси го изолираше кралството. Повеќе

Емиратите ќе градат планина

За разлика од сите останати проекти во тој дел од светот овој пат егото нема никаква врска со него, туку инспирацијата е чиста желба за преживување. Повеќе